Технологія обліку виробництва (автоматичне формування інформації від замовлення покупця до звіту виробництва)

Технологія роботи облікового процесу на виробничих підприємствах може бути різною залежно від кількості підрозділів, виробничого циклу, методу обліку витрат, облікової політики, документального оформлення операцій:

  • Позамовний облік чи серійне виробництво;
  • З використанням центрального складу та складів у розрізі підрозділів;
  • З використанням тільки централізованого складу;
  • Відпуск матеріалів по лімітно-забірній картці чи вимозі-накладній;
  • Формуванням виробничих замовлень на основі замовлень покупців;
  • Формування лімітно-забірних карт, наряд-завдань виробництву, акту виконаних робіт, акту на брак, звіту виробництва
  • З передачею даних до заробітної плати
  • Без передачі даних до заробітної плати

Залежно від обраної технології використовуються ті чи інші модулі. Розглянемо одну із технологій обліку в системі.

Для роботи обов’язкове одноразове заповнення даних в довідниках загальних та локальних.

  1. Технологія роботи потребує використання налаштованих довідників:
    1. В системі Загальні довідники:
      1. До обов’язкових включаються: План рахунків, Картка підприємства, Довідник банків, Довідник контрагентів, Види валют, Контактні особи, Види податків, Довідник посад, Довідник професій, Створення довідників центрів відповідальності та центрів витрат, Список працівників, Календар. (Див. нотатки: Створення контрагентів у системі, Створення працівника у системі Загальні довідники, Заповнення довідника Календар, Створення нової посади). При необхідності створюються додаткові довідники (див. нотатки Загальні налаштування)
      2. Довідник Структурних одиниць (тільки при централізованому обліку)
      3. Група Номенклатура й ціни. До обов’язкових відносяться: Довідник атрибутів (створити атрибут номенклатури Готова продукція), Довідник одиниць виміру, Довідник номенклатури, Прайс-листи. (Див. нотатки Створення нової номенклатурної позиції, Формування прайс-листів на продукцію).
    2. У системі Керування фінансовими розрахунками/Ведення договорів сформувати договори купівлі-продажу на реалізацію готової продукції та формування заявок від покупців (Див. нотатки Створення картки договору, Створення специфікації договору).
    3. У системі Логістика/Облік запасів в модулі Налаштування на закладці Довідники /Місця зберігання (передбачити структурні підрозділи із Довідника структурних підрозділів, МВО – матеріально-відповідальні особи структурних підрозділів) та Об’єкти обліку (склад і склади чи комори структурних підрозділів, якщо передбачено обліковою політикою.
      Примітка: При формуванні об’єктів обліку з обліком по структурних підрозділах передбачити у полі Тип: Готова продукція) (див.нотатки: Налаштування матеріально-відповідальної особи, місяця зберігання та об’єкту обліку, Створення об’єктів обліку для обліку запасів, Картотека запасів у виробництві).
    4. В системі Облік персоналу / Облік праці й заробітної плати / Параметри в модулі Налаштування заповнити Довідник графіків і режимів роботи, Довідник тарифних ставок. Використовується при передачі даних для обліку заробітної плати працівників виробництва (див. нотатки Графік позмінної роботи працівників виробництва)
    5. В системі Облік виробництва в модулі Налаштування на закладках: Довідники заповнити довідники: Види виробництва, Робочі центри , Матеріально-відповідальні особи, Причини браку, Калькуляція, Аналітика, Константи, Журнали (див. нотатки: Налаштування обліку виробництва, Картотека запасів у виробництві).
      • На закладці Довідники/Робочі центри провести налаштування на закладках: Властивості, Ділянки, Режим роботи, Звіт виробництва (див. нотатки Налаштування обліку виробництва, Звіт виробництва).
      • На закладці Параметри обрати прайс-листи для формування планових цін на сировину і матеріали та готову продукцію, встановити відмітки для ряду параметрів. Обрати виробництво : промислове чи громадське харчування (2 стор.).
    6. В системі Облік виробництва/ Конфігурація виробництва заповнити довідники: Довідник бригад (див. нотатку Формування довідника бригад), Довідник замін (див. нотатки Формування довідника замін), довідник Операційно-трудових нормативів за видами продукції та операціями з її виготовлення (див. нотатки Операційно-трудові нормативи у виробництві). Сформувати Робочий календар (див. нотатку Формування робочого календаря).
    7. У системі Облік виробництва/ Конфігурація виробництва створити специфікації на продукцію (див. нотатки Формування специфікації на продукцію, Розрахункова специфікація, Формування довідника замін).
    8. У системі Облік виробництва/ Конфігурація виробництва автоматично формується інформація у модулях Технологічна карта, Схема вживаності матеріалів, Розрахункова специфікація (див. нотатки Формування технологічної карти на готову продукцію, Розрахункова специфікація, )

2. У системі Логістика / Облік збуту в модулі Журнал замовлень на відпуск створити замовлення на основі замовлень покупців та типових замовлень на кожен день чи певний період У модулі в автоматичному режимі можливо Відкрити виробниче замовлення, сформувати: Рахунок, Рахунок-накладну, Замовлення постачальнику (див. нотатки Типове замовлення на відпуск, Журнал замовлень на відпуск на основі договору, Формування журналу замовлень на відпуск на основі типових замовлень).

3. У системі Облік виробництва/ Планування виробництва в модулі Зведений план виробництва автоматичне формування Планування виробництва на основі замовлень покупців, сформованих у Журналі замовлень. Формування Зведеного плану та вторинних планів: Календарного плану–графіку виробництва, Плану виробництва по підрозділах, Плану потреби матеріалів (див. нотатки Планування виробництва, Формування рахунку-накладної на основі плану виробництва та замовлення на відпуск).

На закладці План потреби в матеріалах надає інформацію про потребу матеріалів в цілому, Потребу по підрозділах, Дефіцит матеріалів, виходячи із Зведеного плану. На основі Плану потреби в матеріалах є можливість формування лімітно-забірних карт в автоматичному режимі (див. нотатки: Налаштування планування ресурсів, Налаштування планування виробництва )

На основі Плану виробництва по підрозділах можливо сформувати Виробниче завдання, Наряд-завдання на дату, Наряд-завдання. При формуванні наряд-завдання виробництву в автоматичному режимі є можливість сформувати акт виконаних робіт (АВР) (див. нотатки: Формування завдання виробництву на основі Плану виробництва по підрозділах, Автоматичне формування Наряд-завдання і АВР на основі Плану виробництва по підрозділах).

3.1. У системі Облік виробництва/ Конфігурація виробництва у модулі Виробничі замовлення сформувати виробничі замовлення (див. нотатки: Виробничі замовлення, Формування виробничого замовлення відповідно до замовлення покупця, Формування виробничого замовлення за договором). На основі Виробничого замовлення можливо сформувати лімітно-забірні карти в автоматичному режимі (див. нотатки: Формування ЛЗК на основі виробничого замовлення). А також на основі виробничого замовлення в автоматичному режимі є можливість сформувати Наряд-завдання (див. нотатку Формування наряд-завдання на основі виробничого замовлення).

3.2. У системі Облік виробництва/Керування цехом у модулі Завдання виробництву в автоматичному режимі формується інформація на підставі Плану виробництва по підрозділах про плановий випуск продукції за кожним підрозділом (для формування звіту виробництва) (див. нотатку Завдання виробництву).

3.3. У системі Облік виробництва/Керування цехом у модулі Наряд-завдання сформувати наряд-завдання виробництву чи провести до оформлення (див. нотатки Формування наряд-завдання виробництву на основі виробничого замовлення, Автоматичне формування Наряд-завдання і АВР на основі Плану виробництва по підрозділах), а також при необхідності сформувати Акт на виробничий брак (див. нотатку Формування Акту на виробничий брак у Наряд-завданні виробництву).

3.4. У системі Облік виробництва/Керування цехом у модулі Приймально-здавальні накладні провести дооформлення автоматично сформованих накладних (див. нотатки Приймально-здавальні накладні).

3.5. У системі Облік виробництва/Керування цехом у модулі Звіт виробництва сформувати звіт за певний період та сформувати похідні документи. На основі Звіту виробництва в автоматичному режимі формуються ряд документів: Приймально-здавальна накладна, Акт на виробничий брак, Накладна на повернення відходів, Вимога на видачу матеріалів, Виробничий наряд (див. нотатки Звіт виробництва, Формування документів на основі звіту виробництва, Вимога-накладна на відпуск матеріалів).