Особливості орендних взаємовідносин
Облік оренди землі та оренди приміщень має кілька ключових відмінностей, що обумовлені різною природою активів та законодавчим регулюванням.
Облік оренди землі
Земельні ділянки, як правило, не зношуються і не амортизуються, оскільки їхній термін служби не обмежений.
- Довгострокова оренда. В обліку часто відображаються як операції з довгостроковими активами, особливо якщо договори оренди перевищують рік. Згідно з МСБО (IFRS) 16 "Оренда", орендарі відображають оренду землі на балансі як "право користування активом" та зобов'язання за орендою.
- Орендна плата: Для землі орендна плата може бути фіксованою або змінюватись відповідно до індексації.
Облік оренди приміщень
Будівлі й споруди зношуються з часом, тому в обліку вони підлягають амортизації. Амортизація розраховується залежно від терміну корисного використання приміщення.
- Операційна та фінансова оренда: Приміщення можуть бути орендовані на умовах операційної або фінансової оренди. В операційній оренді орендні платежі просто відображаються як витрати, тоді як у фінансовій оренді приміщення може відображатися на балансі як актив з подальшою амортизацією.
- Витрати на утримання: Орендовані приміщення зазвичай потребують витрат на утримання, які включаються до витрат орендаря.
Податкові аспекти
- Оренда землі: Орендодавці та орендарі землі можуть бути зобов'язані сплачувати земельний податок або орендну плату за землю, що регулюється Податковим кодексом України.
- Оренда приміщень: Тут часто враховуються витрати на ремонт та обслуговування, які можуть бути амортизовані або враховані як витрати поточного періоду.
Особливості оренди в бюджетних установах
Оренда в бюджетних установах в Україні регулюється законодавством, що визначає специфіку використання державного та комунального майна, а також відповідні фінансові та бухгалтерські процедури.
Особливості обліку оренди
Орендна плата: Бюджетні установи мають вести облік орендної плати як витрат бюджету. Орендні платежі відображаються в обліку згідно з планом рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ.
Договори оренди: Укладаються за встановленими формами, а всі платежі повинні бути передбачені кошторисом установи.
Облік оренди в державному секторі: Включає використання спеціальних рахунків, на які надходять орендні платежі, та контроль за правильністю використання орендованого майна.
Особливості оренди приміщень та землі
Оренда приміщень: Вимагає окремого обліку та контролю, включаючи амортизацію майна, якщо це передбачено умовами договору.
Оренда землі: Враховується окремо, з урахуванням специфіки правового регулювання земельних відносин.
Методика розрахунку орендної плати за державне і комунальне майно
На методику розрахунку орендної плати за державне і комунальне майно відповідно до Закону України № 157, Порядку № 483, Методики № 630, Постанови № 634 впливають:
- включення об’єкту оренди до Переліку першого типу – передача в оренду тільки через аукціон. Визначення розміру стартової орендної плати. Після проведення аукціону – остаточний розмір орендної плати;
- включення об’єкту оренди до Переліку другого типу – орендна плата визначається за Методикою № 630;
- продовження договору оренди;
- внесення змін до договору оренди в частині зміни площі оренди.
Визначення розміру стартової орендної плати для першого аукціону
Якщо об’єкт оренди включеній до Переліку першого типу до реалізації через аукціон визначається стартова орендна плата відповідно до Порядку № 483 (стартова ціна визначається відповідно до ст.8 Закону № 157).
Залежно від строку оренди розмір стартової орендної плати розраховується (відповідно до п.52 Порядку №483) :
якщо строк перевищує 1 місяць – 1% вартості об’єкта оренди;
якщо об’єкт оренди передбачається для погодинного використання, терміном використання понад місяць – 1% вартості об’єкта, зменшеного на першому аукціоні пропорційно часу використання;
якщо строк оренди від 1 доби до 1 місяця – стартову орендну плату визначають на 1 добу – 0,03% вартості об’єкта оренди;
якщо строк оренди не перевищує 1 доби - стартову орендну плату визначають на 1 годину – 0,0014% вартості об’єкта оренди.
Якщо об’єктом оренди є окреме індивідуально визначене майно (крім транспортних засобів), то розмір стартової орендної плати визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати № 630. Розмір стартової орендної плати для транспортних засобів визначається відповідно до визначених вище розмірів (абз 7, п.52 Порядку № 483).
Вартість об’єкта оренди
Вартість об’єкт оренди для визначення стартової орендної плати:
1) балансова вартість на останнє число місяця перед визначенням стартової орендної плати (п.1, ст.8 ЗУ №157);
2) переоцінена балансова вартість на останнє число місяця перед визначенням стартової орендної плати у випадку(п.2, ст.8 ЗУ №157) :
- відсутності балансової вартості;
- залишкова балансова вартість об’єкта оренди дорівнює нулю;
- залишкова балансова вартість становить менше 10% його балансової вартості за результатами останньої переоцінки.
3) ринкова (оціночна) вартість для об’єкта оренди(п.4, ст.8 ЗУ №157), який:
- єдиний майновий комплекс державного / комунального підприємства;
- пропонують для передачі в оренду без проведення аукціону;
- при продовженні договору оренди, укладеного без проведення аукціону/конкурсу, на новий строк.
У період воєнного стану відповідно до п.7 Постанови № 634 дозволено не проводити переоцінку балансової вартості об’єкту оренди, якщо його залишкова балансова вартість менше ніж 10% його первісної вартості або інформація про залишкову вартість відсутня. Стартова орендна плата встановлюється із розрахунку 1 грн за 1 м2 площі об’єкта оренди.
За результатами аукціону обирається орендна плата, як цінова пропозиція переможця. Її розмір не може бути меншим за стартову орендну плату.
Визначення орендної плати якщо аукціон не проводиться.
Якщо об’єкти оренди віднесено до Переліку другого типу орендну плату визначаємо:
- у випадку оренди державного майна, а також комунального майна, якщо на сесії ОМС не було затверджено методику розрахунку орендної плати комунального майна - за Методикою №630;
- Методикою розрахунку орендної плати комунального майна, яку затверджено на сесії ОМС відносно комунального майна, що знаходиться у їх віданні.
Право на отримання майна в оренду без аукціону мають:
(ч.1. ст.15ЗУ ) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів;
релігійні організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній;
Пенсійний фонд України та його органи;
дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав, представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні для виконання функцій дипломатичного представництва, консульських і статутних функцій міжнародних міжурядових організацій;
орендарі земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом - щодо оренди гідротехнічних споруд, які можуть бути передані в оренду.
(ч.2 ст.15ЗУ) Якщо не включено об’єкти оренди до Переліку першого типу також мають право:
музеї;
державні та комунальні підприємства, установи, організації у сфері культури і мистецтв чи громадські організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки або їх члени під творчі майстерні);
заклади освіти всіх форм власності, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності;
громадські організації ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів;
реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ;
надавачі соціальних послуг, які включені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, відповідно до ЗУ «Про соціальні послуги». Таким надавачам соціальних послуг заборонено укладати договори суборенди щодо цього майна;
державні видавництва і підприємства книгорозповсюдження;
вітчизняні видавництва та підприємства книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру);
народні депутати України і депутати місцевих рад для розміщення громадської приймальні;
11- потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує п’яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб’єктам виборчого процесу з метою проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії;
12- потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує 30 календарних днів протягом одного року щодо кожного орендаря, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що здійснює діяльність з організації конгресів і торговельних виставок;
державні та комунальні спортивні клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, фізкультурно-оздоровчі заклади, центри фізичного здоров’я населення, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, а також бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки;
громадські об’єднання фізкультурно-спортивної спрямованості, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, утворені ними спортивні клуби (крім спортивних клубів, що займаються професійним спортом), дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, - виключно для проведення спортивних заходів або надання послуг у сфері фізичної культури і спорту;
потенційні орендарі для організації та надання послуг з метою боротьби та протидії поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб у період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України;
молодіжні та дитячі громадські об’єднання, які протягом останніх двох років, що передують року звернення, співпрацюють з органами державної влади та/або органами місцевого самоврядування щодо виконання державних цільових, регіональних, місцевих та інших програм у сфері молодіжної політики;
молодіжні центри, що є неприбутковими установами державної та комунальної форм власності;
переможці аукціону з розподілу квоти підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газу, а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малі гідроелектростанції), проведеного відповідно до ст.9 Закону України «Про альтернативні джерела енергії», за умовами якого в оренду для будівництва (монтажу) об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, надаються дахи та/або фасади будівель та інших капітальних споруд.
Заборонено передача в суборенду орендного майна отриманого в оренду без аукціону.
Передача майна в оренду без аукціону регулюється ст.15 Закону України за № 157 та п. 111-121 Порядку № 483.
Відповідно до п.13 Методики № 630 :
Річна орендна плата за оренду нерухомого майна у розмірі 1 гривні встановлюється таким орендарям:
органам державної влади, іншим бюджетним організаціям, закладам, установам, які повністю фінансуються з державного бюджету;
органам місцевого самоврядування для розміщення центрів надання адміністративних послуг;
казенним підприємствам, що утворилися у результаті реорганізації державного закладу охорони здоров’я;
Національному банку щодо майна, яке було закріплене на праві господарського відання за Національним банком і передане до сфери управління інших державних органів або у комунальну власність, з цільовим функціональним призначенням для зберігання запасів готівки Національного банку та проведення технологічних процесів щодо забезпечення готівкового обігу;
Пенсійному фонду України та його органам;
національним художнім колективам, яким надається фінансова підтримка з державного бюджету;
редакціям державних і комунальних періодичних видань, які повністю або частково фінансуються з державного або місцевих бюджетів, або заснованих об’єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, трудовими і журналістськими колективами, а також реформованим друкованим медіа та редакціям відповідно до ЗУ «Про реформування державних і комунальних друкованих медіа».
Місячна орендна плата за оренду нерухомого майна у розмірі 1 гривня за 1 кв. метр площі встановлюється таким орендарям:
державному підприємству України «Міжнародний дитячий центр «Артек» для організації оздоровлення та відпочинку дітей»;
державне підприємство «Гарант-сервіс», яке орендує майно з цільовим функціональним призначенням для забезпечення організації харчування і торговельного обслуговування працівників органів державної влади, а також органів (апаратів), утворених для забезпечення діяльності Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Ради національної безпеки і оборони України, а також для організації обслуговування офіційних і представницьких заходів;
державне підприємство «Реінтеграція та відновлення» для забезпечення захисту прав і свобод громадян України, що проживають на тимчасово окупованій території України, допомоги громадянам України з гуманітарно-кризових питань та здійснення заходів із передачі та репатріації тіл (останків) осіб, загиблих (померлих) у зв’язку із збройною агресією проти України.
Комунальна власність
Територіальна громада, розробляючи власну методику, може встановлювати орендні ставки, які відрізняються від орендних ставок для державного майна, як у бік зменшення та і у бік збільшення. Методика територіальної громади не повинна суперечила положенням Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Порядку передачі в оренду державного та комунального майна та іншим положенням чинного законодавства. Відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив методику розрахунку орендної плати, застосовується Методика № 630, затв. КМУ.
Крім цього, орган місцевого самоврядування у своїй методиці може визначити власний перелік підприємств, установ, закладів та організацій, які можуть отримувати в оренду майно комунальної власності за 1 гривну в рік, за умови, що цей перелік не суперечить переліку потенційних орендарів, визначних у статті 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Відповідно до статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» для укладення договорів оренди комунального майна представницькі органи місцевого самоврядування мають право затвердити методику розрахунку орендної плати, а отже можуть самостійно затверджувати орендні ставки у разі передачі в оренду комунального майна.
Продовження оренди державного і комунального майна
Відповідно до п.1 ст.18 ЗУ Продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону крім п.2 цієї статті.
Відповідно до п.2 ст.18 ЗУ Продовження договорів оренди здійснюється без аукціону :
- за договорами укладеними та продовжуються вперше за умови, що строк за такими договорами становить п’ять років або менше;
- укладеними без проведення аукціону з установами та організаціями відповідно до ч.1 ст.15;
- укладеними без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими ч.2 ст 15 ЗУ (крім випадків передбачених абз 11 та 12);
- укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається КМУ.
Внесення змін до договору оренди
Внесення змін до договору оренди здійснюється з врахуванням обмежень відповідно до ст. 16 ЗУ № 157 та п.122 Порядку № 483 за згодою сторін до закінчення строку дії. Відповідно до п. 123 Порядку № 483 договір може бути змінений у частині площі орендованого майна, якщо:
- зміна площі здійснюється у зв’язку з уточненням площі за наслідками технічної інвентаризації приміщення (різниця становить не більше 50м2 між передбаченою договором і зміненою площею і не перевищує 10% площі передбаченої договором );
- зміна площі відбувається внаслідок відмови орендаря від частини орендованого приміщення за умови, що частина приміщення, від якої орендар відмовляється, може бути самостійним об’єктом оренди, що має окремий вхід і може користуватися попитом, та бути переданим в оренду іншим особам;
- зміна площі відбувається шляхом приєднання до об’єкта оренди додаткового приміщення, яке не має окремого входу і доступ до якого неможливий без доступу до об’єкта оренди, за умови, що площа такого приміщення не перевищує 100 відсотків площі об’єкта оренди (одноразово).
При зміні площі об’єкта оренди перерахунок орендної плати здійснюється за формулою:
Опл.н = Опл.д * Пф / Пд,
Опл.н - нова орендна плата;
Опл.д - орендна плата за договором;
Пф - нова площа об’єкта оренди;
Пд - площа об’єкта оренди за договором.
Методика розрахунку орендної плати за рік
Відповідно до п.6 Методики № 630 (крім п.13 орендна оплата 1 грн та для іншого окремо визначеного індивідуального майна ) розмір орендної плати визначається за формулою :
Опл - Розмір річної орендної плати, грн
Вп - Вартість орендованого майна, визначена шляхом проведення незалежної оцінки (без ПДВ) грн
Сор - Орендна ставка, визначена відповідно з Додатком 1 (ст.15 ЗУ - отримання майна в оренду без аукціону ), або Додатком 2 (для договорів оренди які продовжуються вперше) або п.14 Методики для іншого окремого індивідуально визначеного майна
Наприклад: Відповідно до укладеного договору оренди, підписаного 25.09.2023 року вартість об’єкта оренди становить 4560 тис.грн (приміщення ) Ставка орендної плати за Додатком 1 – 4%. Акт приймання-передачі підписано у 12.12.2023 року.
Розрахуємо річну орендну плату за формулою
Опл = 4560000 * 4% : 100% = 182400грн
Методика розрахунку базової орендної плати за місяць
Відповідно до п.7 Методики № 630 розмір орендної плати за базовий місяць орендинерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна визначається за формулою:
Опл.міс. – розмір місячної орендної плати, грн (за базовий місяць)
Розмір орендної плати за базовий місяць розраховується шляхом ділення розміру річної орендної плати на 12 місяців.
Наприклад: Відповідно до умови прикладу розрахуємо базову суму місячної орендної плати за формулою:
Опл.міс. = 182400 грн : 12 (міс) = 15200 грн
Методика розрахунку орендної плати за перший місяць
Якщо між датою визначення орендної плати за базовий місяць і датою підписання акту приймання-передачі майна минуло більше ніж один повний календарний місяць, розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць.
Опл.міс. (місячна орендна плата за базовий місяць) помножити на індекс інфляції за кожен місяць між датою визначення орендної плати за базовий місяць та датою підписання акту буде сума за перший місяць оренди.
Наприклад: Розрахуємо суму орендної плати за перший місяць, виходячи з попередньої умови між підписанням договору та актом приймання-передачі пройшло 2 місяці (жовтень, листопад). Нехай індекс інфляції за жовтень – 100,8, листопад – 100,5, за грудень -100,7..
Сума за перший місяць = 15200 *1,008 *1,005 * 1,007 = 15506 грн.
За кожен наступний місяць сума орендної плати перераховується з урахуванням індексу інфляції за кожен наступний місяць.
Методика розрахунку орендної плати за добу
Відповідно до п.8 Методики № 630 розмір добової орендної плати розраховується на основі розміру місячної орендної плати з розрахунку кількості днів у місяці фактичного користування за формулою:
О пл.доб. – Розмір добової орендної плати, грн
Опл - Розмір річної орендної плати, грн
Х - Кількість днів у місяці фактичного використання
Наприклад: Відповідно до договору
Методика розрахунку орендної плати за годину
Відповідно до п. 9 Методики № 630 розмір погодинної орендної плати за об’єкт оренди розраховується виходячи із розміру орендної плати за добу із розрахунку 24 години за формулою
О пл.год. – Розмір орендної плати за годину, грн
Опл - Розмір річної орендної плати, грн
Х - Кількість днів у місяці фактичного використання
Якщо погодинна орендна плата припадає на вихідний або святковий день, у такі дні орендна плата нараховується за повну добу.
Наприклад:
Методика розрахунку орендної плати за єдині майнові комплекси, їх відокремлені структурні підрозділи за рік
Відповідно до п. 10 Методики № 630 розмір річної орендної плати за єдині майнові комплекси, їх відокремлені структурні підрозділи визначається за формулою
Опл. ц - Розмір річної орендної плати за єдині майнові комплекси, їх відокремлені структурні підрозділи, грн
ВОЗ - вартість основних засобів за незалежною оцінкою на дату оцінки об’єкта оренди (без ПДВ), грн
ВНМ - вартість основних засобів за незалежною оцінкою на дату оцінки об’єкта оренди (без ПДВ), грн
Сор.ц - Орендна ставка за використання об’єкта оренди , визначена відповідно до Додатка 2
Наприклад
Методика розрахунку орендної плати за єдині майнові комплекси, їх відокремлені структурні підрозділи за базовий місяць
Відповідно до п. 11 Методики № 630 розмір орендної плати за базовий місяць за єдині майнові комплекси, їх відокремлені структурні підрозділи визначається за формулою
Опл.міс. – розмір місячної орендної плати, грн (за базовий місяць)
Якщо між датою визначення орендної плати за базовий місяць і датою підписання Акту приймання-передачі майна минуло більше ніж один повний календарний місяць, розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць.
Методика розрахунку орендної плати для інших об’єктів оренди
Відповідно до п.14 Методики №630 розмір річної орендноїплати визначається:
- для індивідуально визначеного майна, (крім транспортних засобів) дорівнює 12% вартості об’єкта оренди;
- для автотранспортних засобів 10 % вартості об’єкта оренди;
- якщо орендарем є суб’єкт малого підприємництва (ФОП / юридична особа середня кількість працівників за звітний період не перевищує 50 осіб та річний дохід не перевищує 10 млн Є, визначених за середньорічним курсом НБУ) орендна плата за оренду іншого окремого індивідуально визначеного майна, у тому числі транспортних засобів – 7% вартості об’єкта оренди;
- при оренді музичних інструментів Державної колекції музичних унікальних (смичкових) інструментів встановлюється за згодою сторін, але не менш як 1,2 відсотка вартості об’єкта оренди для учнів та студентів закладів вищої освіти та не менш як 1,8 відсотка вартості орендованого майна за результатами такої оцінки - для професійних творчих працівників.
- іншого окремого індивідуально визначеного державного майна пунктів пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення, орендарями якого є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів, становить 1 гривню.
Відповідно до п.15 Методики №630 розмір місячної орендноїплати занедбано пам’ятки архітектури встановлюється кваліфікованій особі (відповідно до п. 183 Порядку № 483) у розмірі 1 грн за 1 м2 . які отримали у довгострокову оренду таку пам’ятку відповідно до п. 183- 191 Порядку № 483
Методика розрахунку орендної плати за майно, яке передається дипломатичним представництвам, консульським установам іноземних держав, представництвам міжнародних організацій в Україні для виконання своїх функцій
Відповідно до п.3 Методики № 630 якщо орендарем є дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні орендна плата (крім передбачених п.19) розраховується згідно з цією Методикою за результатами незалежної оцінки і за домовленістю сторін може бути змінений в установленому законодавством порядку, але в будь-якому випадку не може бути меншим розрахованої орендної плати за цією Методикою (крім договорів, орендна плата за якими врегульована міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України). Орендна плата може бути встановлена у валюті, що належить до 1 групи. Орендна плата за базовий місяць розрахунку визначається у такій валюті за офіційним курсом Національного банку станом на 1 число базового місяця розрахунку. Зазначена орендна плата звільняється від коригування на індекс інфляції.
Відповідно до п.19 Методики № 630 у випадку оренди іншого окремого індивідуально визначеного майна розмір річної орендної плати встановлюється на рівні 12 % вартості орендованого майна за результатами незалежної оцінки.
Якщо міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, встановлено інші правила – застосовуються правила міжнародних договорів.
Проведення індексації за перший місяць оренди на основі суми орендної плати за базовий місяць
Відповідно до п. 17 Методики № 630 орендна плата за базовий місяць визначена на підставі Методики № 630 (крім п. 13 – орендна плата за 1 грн)у і при цьому між датою визначення орендної плати за базовий місяць і датою підписання Акту приймання-передачі минуло більше ніж один повний календарний місяць,розмір орендної плати за перший місяць орендивстановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної платиза базовий місяць.
Наприклад:
Відповідно до п. 18 Методики № 630 якщо орендна плата визначена за результатами проведення аукціону, орендна плата за січень - грудень року оренди, наступного за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень - грудень третього і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалася у попередньому році, на середньорічний індекс інфляції такого року.
Наприклад:
Відповідно до абз. 2 п. 18 Методики № 630 орендна плата, що встановлена відповідно до п.13 Методики № 630 (орендна плата 1 грн), не підлягає коригуванню на індекс інфляції.
Законодавчо-нормативні акти
Закон України Про оренду державного та комунального майна від 03.10.2019 р за № 157-ІХ (ЗУ № 157)
Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затв. Постановою КМУ від 03.06.2020 року за № 483 (Порядок № 483)
Методики розрахунку орендної плати за державне майно, затв. Постановою КМУ від 28.04.2021 року за № 630 (Методика № 630)
Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану, затв. постановою КМУ від 27.05.2022 року за № 634 (Постанова № 634)
Додаток 1
до Методики 630
ОРЕНДНІ ставки для договорів оренди державного майна
Орендарі | Орендна ставка, відсотків |
1. Для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує 30 календарних днів протягом одного року щодо кожного орендаря, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що провадить діяльність з організації конгресів і торговельних виставок | 10 |
2. Приватні заклади освіти (суб’єкти підприємницької діяльності), які мають ліцензію на надання освітніх послуг у відповідній сфері (крім закладів освіти і суб’єктів підприємницької діяльності, визначених у пунктах 11 та 18 цього додатка), на площі, що використовується для надання ліцензійних послуг | 10 |
3. Для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує п’яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб’єктам виборчого процесу з метою проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії | 8 |
4. Державні та комунальні підприємства, установи, організації/ громадські організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки або їх члени під творчі майстерні) | 4 |
5. Установи і організації, діяльність яких фінансується з місцевих бюджетів | 4 |
6. Державні видавництва і підприємства книгорозповсюдження | 4 |
7. Вітчизняні видавництва та підприємства книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (або) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру) | 4 |
8. Дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав, представництва міжнародних організацій в Україні (крім договорів, орендна плата за якими врегульована міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України) | 3 |
9. Державні заклади освіти, що частково фінансуються з державного бюджету, та комунальні заклади освіти, що фінансуються з місцевого бюджету, які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності у відповідній сфері (крім закладів освіти і суб’єктів підприємницької діяльності, визначених у пункті 18 цього додатка) | 3 |
10. Заклади освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності та засновані неприбутковими громадськими об’єднаннями, які отримують державне фінансування з держав - членів ЄС | 3 |
11. Приватні заклади загальної середньої освіти (суб’єкти підприємницької діяльності), які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності у відповідній сфері, на площі, що використовується для надання ліцензійних послуг | 3 |
12. Установи і організації, діяльність яких частково фінансується за рахунок державного бюджету, органи місцевого самоврядування та їх добровільні об’єднання | 3 |
13. Комунальні заклади охорони здоров’я, які утримуються за рахунок місцевих бюджетів | 3 |
14. Музеї, крім тих, які повністю фінансуються за рахунок державного бюджету | 3 |
15. Громадські об’єднання фізкультурно-спортивної спрямованості, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, утворені ними спортивні клуби (крім спортивних клубів, що займаються професійним спортом), дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, - виключно для проведення спортивних заходів або надання послуг у сфері фізичної культури і спорту | 3 |
16. Державні та комунальні спортивні клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, фізкультурно-оздоровчі заклади, центри фізичного здоров’я населення, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, а також бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки (крім орендарів, зазначених у п.13 Методики 630) | 3 |
17. Комунальні заклади охорони здоров’я, які утримуються за рахунок місцевих бюджетів, та комунальні некомерційні підприємства, що утворилися у результаті реорганізації комунальних закладів охорони здоров’я | 3 |
18. Заклади освіти, засновані на будь-якій формі власності, суб’єкти підприємницької діяльності, що мають ліцензію на надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти, на площі, що використовується для надання ліцензійних послуг | 1 |
19. Надавачі соціальних послуг, які включені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» | 1 |
20. Релігійні організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній: | |
на площі не більш як 50 кв. метрів | 3 |
на частині площі, що перевищує 50 кв. метрів | 7 |
21. Народні депутати України або депутати місцевих рад для розміщення громадської приймальні, у тому числі коли договір оренди від імені депутата укладається громадською організацією в інтересах депутата і для розміщення його депутатської приймальні (крім випадків, коли в інтересах народного депутата України діє уповноважений орган Верховної Ради України, в такому разі застосовується п.13 Методики 630): | |
на площі не більш як 50 кв. метрів | 3 |
на частині площі, що перевищує 50 кв. метрів | 7 |
22. Громадські організації ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів: | |
на площі не більш як 100 кв. метрів | 4 |
на частині площі, що перевищує 100 кв. метрів | 7 |
23. Реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ: | |
на площі не більш як 100 кв. метрів | 1 |
на частині площі, що перевищує 100 кв. метрів | 7 |
24. Релігійні організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній, які на момент введення в дію Закону України «Про оренду державного та комунального майна» безоплатно використовували об’єкт оренди на підставі договору позички або іншого договору для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній | 0,01 |