Створення акцизних накладних на реалізацію пального

Підприємства, які здійснюють реалізацію пального, є платниками акцизного податку. З 30.09.2022 р. встановлені наступні ставки податків на пальне:

  • на бензин — 100 євро/1000 л;
  • дизель — 100 євро/1000 л;
  • газ — 52 євро/1000 л;
  • ПДВ на всі види палива — 7%.

Платники акцизного податку з пального зобов'язані складати акцизну накладну в день реалізації пального. Бланк акцизної накладної затвердженийнаказом Мінфіну від 27.11.2020 р. № 729. Він же затверджує і Порядок заповнення акцизної накладної.. Наказ № 729 передбачає існування 2-х бланків акцизних накладних:

  • акцизна накладна форми «П» (для палива);
  • акцизна накладна форми «С» (для етилового спирту).

При складанні акцизних накладних форми «П» на реалізацію палива:

  • суб’єкту господарювання-неплатнику у паливний бак в накладній зазначається код операції цифра «3», в реквізитах щодо отримувача зазначається назва суб’єкта господарювання та його ЄДРПОУ;
  • не суб’єкту господарювання в накладній зазначається код операції цифра «6», а в реквізитах щодо отримувача зазначається «Неплатник» та умовний код «1000000000».

Розглянемо складання акцизної накладної для суб'єкта господарювання.

Налаштування для формування акцизних накладних.

В системі Загальні довідники в модулі Види податків на закладці Податки додати Акцизний податок з потрібною ставкою.

На закладці Модель створити модель оподаткування, наприклад ПДВ+Акцизний податок. Зберегти дані і закрити модуль.

Перейти до групи модулів Номенклатура й ціни в модуль Довідник атрибутів номенклатур. По пункту меню Реєстр/Створити додати системний довідник Види податків. Зберегти дані і вийти з модулю.

Перейти в модуль Довідник номенклатури. Обрати Групу номенклатур, де згруповані номенклатури для обліку пального. За прикладом це Паливо.

Відкрити картку групи Паливо і на закладці Додатково в табличній частині Атрибути номенклатури по кнопці Insert додати рядок Види податків/Акциз для подальшого відображення такого рядка у вікні Модифікація рядка документу при додаванні номенклатури у документ реалізації. Зберегти дані, закрити вікно групи.

Далі у вікні Довідник номенклатур праворуч обрати номенклатуру для складання акцизної накладної. За прикладом це Газ зріджений. В Картки номенклатури на закладці Параметри в табличній частині Податки і збори по кнопці Insert додати рядок Акцизний податок з потрібною ставкою. Зберегти дані, закрити картку номенклатури.

Створення акцизної накладної

На реалізацію пального створити документ Реалізація ТМЦ в системі Логістика/Облік збуту в модулі Видаткові товарні накладні. На закладці Специфікація в полі Податки вибрати потрібну модель, за прикладом ПДВ+Акцизний податок.

По пункту меню Правка/Викликати довідник ТМЦ у вікні Вибір номенклатури обрати потрібну номенклатуру, після чого заповнити вікно Модифікація рядка документа. Зазначити Кількість пального і Ціну. Вказана ціна із врахування акцизного податку і без ПДВ. Сума обчислюється автоматично. Акцизний податок обчислюється від кількості реалізованого пального. ПДВ обчислюється автоматично від Суми, відповідно поле Сума до сплати заповнюється автоматично. Натиснути кнопку ОК. Далі закрити вікно Вибір номенклатури.

Обрана номенклатура буде відображена на закладці Специфікація документу Реалізація ТМЦ.

Для створення акцизної накладної перейти по пункту меню Документ/Сформувати/Акцизну накладну.

В документі буде відображена кількість реалізованого пального, сума без акцизного податку і ПДВ, сума акцизного податку і загальна сума з акцизним податком.

Акцизна накладна зберігається в системі Бухгалтерський та податковий облік/Книга покупок/продажів в модулі Податкові накладна на продаж. Для перегляду реєстру акцизних накладних необхідно використати комбінацію клавіш Alt+2.

Для повернення в реєстр податкових накладних використати комбінацію клавіш Alt+1.

Для створення бухгалтерської проводки відкрити документ Акцизна накладна на продаж. Натиснути на піктограму ДТ/КТ синього кольору.

У вікні Введення/Модифікація проводок по документу сформувати бухгалтерську проводку і натиснути кнопку ОК.

Для проведення операції до Головної книги натиснути на піктограму ДТ/КТ зеленого кольору.

Після проведення операції до Головної книги піктограма ДТ/КТ зеленого кольору стає неактивною, але з'являється піктограма ДТ/КТ червоного кольору, яка дозволяє відізвати операцію з Головної книги.

Зберегти дані в документі та закрити його. В реєстрі акцизних накладних документ буде відображений чорним жирним шрифтом зі статусом Ж.