Підготовка до налаштування таблиць Фінансового плану та звіту

Для налаштування таблиць використовується наказ Мінекономрозвитку «Про затвердження Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану суб’єкта господарювання державного сектору економіки» за № 205 від 02.03.2015 р (в редакції Мінекономіки 2021 р).

Аналітичні довідники

Перед формуванням таблиць Фінансового плану та звіту необхідно сформувати аналітичні довідники у системі Загальні довідники в модулі Аналітичні картотеки на закладці Довідники.

Примітка: Аналітичні довідники розроблені нашою компанією для налаштованого фінансового плану. Такі довідники можна імпортувати (Імпорт налаштованих аналітичних довідників та шаблонів).

При відсутності імпортованих довідників їх необхідно створити та заповнити. У полі Аналітичний довідник на закладці Довідники натиснути клавішу F3.

У табличній частині вікна Аналітичні довідники по пункту меню Реєстр / Створити або клавіші Insert створити довідник.

У полі Код внести код ФП187. Якщо внести інший код необхідно бути коригувати програми розрахунку.

У полі Найменування та Повне найменування зазначити найменування Рахунки для фінансового планування та натиснути кнопку ОК.

Наступні довідники створити аналогічно:

  • ФП188Сума оборотів по Дт / Кт;
  • ФП190Без аналітики.

При створенні довідників зазначити параметр Дозволити багаторівневі записи.

Аналітичні довідники внесено до реєстру довідників.

Заповнення даними аналітичних довідників

Для заповнення даними довідників у полі Аналітичний довідник на закладці Довідники по клавіші F3 обрати довідник Рахунки фінансового планування.

По пункту меню Реєстр / Створити або клавіші Insert створити записи довідника відповідно обравши спочатку пункт Запис. На даний час в шаблоні всі записи одного рівня. За необхідності створювати Записи підлеглого рівня.

У вікні Створення запису заповнити:

  • у полі Код зазначити код, використовуючи символи, цифри, букви;
  • у полі Найменування та Повне найменування зазначити назву пункту (див. малюнок нижче);
  • при необхідності зазначити термін дії;
  • у полі Для бюджетів обрати Загальний;
Натиснути кнопку ОК.

Аналогічно сформувати всі необхідні записи довідника Рахунки для фінансового планування, як зазначено на малюнку.

Сформувати необхідні записи до довідника Сума оборотів по Дт і Кт, як зазначено на малюнку. Тобто в полі Для бюджетів зазначити Загальний.

Аналогічно сформувати довідник Без аналітики .

Створення аналітичних картотек

На закладці Картотеки створити відповідні картотеки для довідників (відповідно до назв довідників):

Для формування картотеки встановити курсор у табличному полі на закладці Картотеки та по пункту меню Реєстр / Створити або клавіші Insert зазначити Код і Найменування та натиснути кнопку ОК.

Сформувати аналітичну картотеку Рахунки фінансового планування відповідно до довідника :

Аналогічно сформувати аналітичні картотеки до довідників: Сума оборотів по Дт і Кт, Без аналітики, Посада, Підрозділ. Картотеки довідників Сума оборотів по Дт і Кт, Без аналітики сформувати аналогічно довідникам. Картотеки Посада, Підрозділ відповідно до даних підприємства . Картотека Посади заповнюється посадами керівництва та наглядових рад. Картотека Підрозділ використовується, якщо по рахунку 92 необхідно відбір підрозділів. Якщо такого відбору не потрібно картотеку не заповнюють.

Створення таблиць

Створення таблиць Фінансового плану та звіту здійснюється у системі Фінансове планування й аналіз в модулі Фінансові таблиці.

У полі Журнал шаблонів передбачено:

  • Журнал 1 Методика розрахунку ФП та ФЗ – для формування таблиць розрахунку показників в таблицях,
  • Журнал 2 Фінансовий план - для розрахунку в таблицях показників Фінансового плану,
  • Журнал 3 Фінансовий звіт – для розрахунку показників Звіту про виконання Фінансового плану.

Необхідно обрати потрібний журнал .

  • Вікно Фінансова таблиця складається з 2 частин. Ліва сторона шаблони таблиць, в яких налаштовується форма таблиці (рядки, стовпці, аналітика, тощо), а права – це безпосередньо таблиці, які сформовано на підставі обраного шаблону. Для формування таблиць Фінансового плану та звіту передбачено наступні шаблони таблиць:
    • методика розрахунку - Журнал 1 «Фінансовий план (методика розрахунку ФП і ФЗ)». Таблиця методики є загальною, як для фінансового плану, так і для фінансового звіту. Вона формується одноразово на початку роботи системи по кожній таблиці окремо (1-7 та ОФП), протягом роботи до неї можна вносити коригування, після чого потрібно виконати перерахунок (комбінація клавіш Ctrl+P) зсередини таблиці.
    • розрахунок Фінансового плану - Журнал 2 «Фінансовий плану». Таблиці фінансового плану, сформовані на підставі даних шаблонів містять налаштування на основі аналітики до рахунків бухгалтерського обліку, вони формуються за певний рік, при чому якою б не була дата формування фінансового плану, так як протягом року можуть бути уточнюючи плани, всі таблиці в системі формуються 4-м кварталом року, на який сформовано план. Таблицям фінансового плану за конкретний період рекомендовано надавати однаковий номер, це потрібно для більш зручного формування друкованих форм до них, тому що в системі реалізована фільтрація по номеру таблиці.
    • розрахунок Звіту про виконання Фінансового плану - Журнал 3 «Звіт про виконання ФП». Таблиці фінансового звіту, сформовані на підставі даних шаблонів, повинні містити аналогічні налаштування аналітики, яка вказана і в таблицях фінансового плану. Таблиці формуються за кожен Квартал окремо, щоб отримати фінансовий звіт за Рік, потрібно сформувати другий за чергою звіт за 4-й квартал.

Примітка: Всі зміни в шаблони, які потрібні вносити щодо видалення непотрібних рядків (наприклад, які розшифровуються), а також при необхідності змін Параметрів у нижній частині таблиці (встановлення необхідних відміток), як зазначено на малюнку нижче, необхідно вносити ДО формування таблиць, створених на їх основі. Після створення таблиць дані функції стануть неактивними. Додавання рядків та стовпців можливе на будь-якому етапі, але в усіх шаблонах (методика, розрахунок Фінансового плану і звіту з виконання фінансового плану).

Всі рядки в шаблонах розрахунку кожної із таблиць 1-7 та Основні фінансові показники, повинні відповідати відповідним рядкам у шаблонах методики.

При додаванні певних рядків в один із шаблонів, необхідно вносити аналогічні зміни у всі шаблони методики та розрахунку фінансового плану і звіту.

Шаблони таблиць 1-7 та Основні фінансові показники імпортуються в момент налаштування системи. Також шаблони можна створити по пункту меню Реєстр/Створити чи по клавіші Insert, а також можна копіювати по пункту меню Реєстр/ Копіювати або по клавіші F5 з діючого шаблону, якщо вони в деякій частині схожі, але потребують деякого коригування.

Примітка: Копіювати не рекомендуємо так як надані шаблони містять програми обробки даних в нижній частині шаблону на закладках Програма таблиці, Програма рядка/аналітики. Таким чином без даних програм фінансові таблиці працювати не будуть.

Коди шаблонів заповнити буквеним чи цифровим кодом.

Примітка: Коди таблиць методика розрахунку і розрахунок повинні бути подібними. Тобто код шаблону таблиці методики має містити код шаблону фінансового плану з припискою праворуч «(СМ)» на українській розкладці, а код шаблону розрахунку фінансового звіту має містити код шаблону таблиці фінансового плану з припискою перед ним літери «З» на українській розкладці. Тож рекомендовано коди шаблонів вказувати, як зазначено на малюнках нижче.

У разі створення шаблонів ручним методом виконати наступні дії:

  • Сформувати всі рядки та всі стовпчики кожного шаблону Методики ФП та ФЗ фінансової таблиці за кожною із таблиць 1-7 та Основні фінансові показники (ОФП).
  • Сформувати всі рядки та стовпчики кожного шаблону фінансової таблиці за кожною із таблиць Фінансового плану.
  • Сформувати всі рядки та стовпчики кожного шаблону фінансової таблиці за кожною із таблиць Звіту про використання фінансовому плану.

    На закладках Програма таблиці, Програма рядка/аналітики встановити необхідні відмітки та зазначити програми обробки даних.
    Примітка: За кожною формою шаблону створена окрема нотатка. Всі шаблони формуються в момент початку роботи системи з урахуванням аналітичних довідників доходів і витрат та іншої аналітики до кожного із рахунків чи субрахунків.

Порядок формування шаблонів таблиць:

У журналі 1 Фінансовий план (методика розрахунку ФП і ФЗ)

  • 1. FFR1(CM) Інформація до фінансового плану (методика)
  • 2.RB2(CM) Розрахунки з бюджетом (методика)
  • 3.RGK3(CM) Рух грошових коштів (за прямим методом) (методика)
  • 4.KI 4(CM) Капітальні інвестиції (методика)
  • 6. DKI6(CM) Джерела кап. інвестицій (методика)
  • 0. OFP(СМ) Основні фінансові показники (методика)

Таблиця OFP(СМ) узагальнює інформацію із перших таблиць і в основному, при формуванні її показників, використовуються посилання на певні рядки із попередніх таблиць.

У журналі 2 Фінансовий план (розрахунок)

  • 1.FFR1 Інформація до фінансового плану (розрахунок)
  • 1.FFR1.2 Інформація про бізнес підприємства ( розрахунок)
  • 2.RB2 Розрахунки з бюджетом (розрахунок)
  • 3.RGK3 Рух грошових коштів (за прямим методом) (розрахунок)
  • 4.KI4 Капітальні інвестиції (розрахунок )
  • 5.ZK5 Інформація отримання та повернення залучених коштів (розрахунок)
  • 6.DKI6 Джерела капітальних інвестицій (розрахунок)
  • 7.KB7 Капітальне будівництво, рядок 4010 табл.IV (розрахунок)
  • 0.OFP Основні фінансові показники (розрахунок)
    Примітка: Розрахунок по таблиці OFP виконується після розрахунку таблиць FFR1, RB2, KI4, так як вона містить посилання на них.

У журналі 3 Звіт про виконання Фінансового плану (розрахунок)

  • 1.ЗFFR1 Інформація до фінансового плану (розрахунок)
  • 1. ЗFFR1.2 Інформація про бізнес підприємства ( розрахунок)
  • 2.ЗRB2 Розрахунки з бюджетом (розрахунок)
  • 3.ЗRGK3 Рух грошових коштів (за прямим методом) (розрахунок)
  • 4.ЗKI4 Капітальні інвестиції (розрахунок )
  • 5.ЗZK5 Інформація отримання та повернення залучених коштів (розрахунок)
  • 6.ЗDKI6 Джерела капітальних інвестицій (розрахунок)
  • 7.ЗKB7 Капітальне будівництво, рядок 4010 табл.IV (розрахунок)
  • 0.OFP(СМ) Основні фінансові показники (розрахунок)

    Примітка: Розрахунок по таблиці ЗOFP виконується після розрахунку таблиць ЗFFR1, ЗRB2, ЗKI4, так як вона містить посилання на них.

За кожною таблицею Фінансового плану (звіту) сформовано окрему нотатку та запропоновано Методику заповнення кожної із таблиць із використанням рахунків і бухгалтерських проведень за кожною можливою операцією, інформація по якій відображається в рядку таблиці, включаючи аналітику.

При формуванні шаблонів необхідно враховувати:

  • Показники, які в таблицях відображаються жирним шрифтом – це рядки, які в шаблоні мають Тип рядка – Підсумковий, такі рядки в таблицях методики розрахунку містять підсумкові та інші складні формули. Для проведення узагальнення по таких показниках вказуються рядки з решіткою, наприклад, #3020, #3040, #3050, #3060, #3070, за якими буде відображено суму чи різницю чи проведено інші складні розрахунки. Також в таких рядках відображаються заголовки розділів/підрозділів чи показники для узагальнення інформації.
  • Показники, які відображаються нежирним шрифтом, в шаблоні таблиці мають Тип рядка – Детальний. В таблицях методики розрахунку в таких рядках вказується кореспонденція рахунків, яка використовуються в бухгалтерських проведеннях окремо по дебету і окремо по кредиту, а також налаштовуються посилання на рядки з інших таблиць, записується код таблиці, решітка (#) і код рядка, на який посилається, наприклад FFR1#1200. У таблицях розрахунку фінансового плану та звіту, в детальних рядках налаштовується аналітика (деталізація) по рахункам для вірного виведення накопиченої інформації з оборотно-сальдового балансу, регламентованої звітності, тощо. На кожному підприємстві для деталізації, можуть використовувати субрахунки до рахунків, передбачених Робочим планом рахунків.

При формуванні таблиць методики необхідно враховувати:

  • У програмі передбачено, що умови, при яких задаються обороти по кредиту рахунків відображають зі знаком «мінус», при використанні оборотів по дебету зі знаком «плюс». Але в окремих випадках використовується Примусове застосування знаку «мінус» чи Примусове застосування знаку «плюс».

При формуванні всіх таблиць реалізовано наступне:

Всі таблиці підлягають копіюванню, включаючи аналітику при формуванні показників за звітний період. Для цього необхідно скопіювати таблицю (по пункту меню Реєстр/ Копіювати або клавіші F5).

При копіюванні із Звіту про виконання фінансового плану, наприклад: за 2 квартал 2022 року сформувати нову таблицю за 3 квартал 2022 року, необхідно встановити курсор на запис таблиці за 2 кв. 2022р. та по пункту меню Реєстр/Копіювати, в вікні Властивості таблиці заповнити поля: Дата створення, Номер (на малюнку ФЗ-3), обрати 3 квартал, 2022 рік та натиснути кнопку ОК.

  • Щоб отримати дані за визначений (наприклад 3 квартал) період необхідно перерахувати таблицю, натиснути клавішу Enter та в діалоговому вікні натиснути кнопку ОК. Якщо таблицю перераховувати не потрібно, то натиснути кнопку Відміна.

У таблицях, що мають статус Відкрита можна проводити перерахунки. Для збереження інформації по сформованим таблицях фінансового плану та звіту про виконання фінансового плану змінюють статус на Закрита. В такому разі при спробі проведення розрахунку з’явиться вікно заборони проведення розрахунку.

Примітка: Для роботи з формуванням фінансового плану в модулі Фінансові таблиці необхідно:

- мати версію програми не нижче 8.00.004 або 7.11.047;

- мати діючи шаблони для імпорту по всіх таблицях, методики та розрахунку;

- мати актуальні файли «.VBA», які потрібно розмістити в каталозі INСLUDE серверної частини.