Облік виробництва. Позамовне виробництво

Облік позамовного виробництва починається з формування замовлення на основі укладеного договору. Формувати замовлення можна також на основі типового замовлення у системі Логістика / Облік збуту в модулі Типові замовлення на відпуск.

Методика формування замовлення подана у користувацькій нотатці «Типові замовлення на відпуск»

Реєстрація замовлень на відпуск проводиться в журналі замовлень модуля Журнал замовлень на відпуск системи Логістика /Облік збуту.

Методика формування замовлень та реєстрації їх в Журналі замовлень на відпуск з подальшим формуванням, на його основі у автоматичному режимі, Виробничого замовлення подана у користувацькій нотатці «Журнал замовлень на відпуск».

Методика заповнення виробничого замовлення подана у користувацькій нотатці «Виробниче замовлення».

При складному чи передільному веденні виробництва та великої кількості підрозділів і цехів використовується облік виробничого процесу у підсистемі Облік виробництва / Управління цехом, а при невеликому, з обмеженим асортиментним обсягом виробництва, чи з використанням не складного технологічного процесу, для обліку є можливість використовувати групу модулів Додаткові (значно спрощений облік).

Розглянемо перший варіант, що застосовується і при серійному обсягу виробництва, але із зазначенням конкретного замовлення і відстеженням його виконання.

1. Для планування виробництва та ведення обліку готової продукції на основі замовлень в розрізі підрозділів та змін використовується модуль Завдання виробництва. Завдання виробництву визначає обсяги виробництва продукції відповідно до замовлень в асортименті, для кожного робочого центру на кожен день та в цілому на місяць. Методика заповнення Завдання виробництву подана у користувацькій нотатці «Завдання виробництву»,

2. Отримання запасів зі складу для виготовлення продукції, під певне замовлення, може здійснюватися відповідно до Лімітно-забірної карти чи Вимоги на відпуск матеріалів (залежить від особливостей виробництва чи облікової політики ).

Відпуск запасів на виробництво за лімітно-забірними картами проводиться у підсистемі Облік виробництва/Керування цехом у модулі Лімітно-забітні карти (а також в системі Логістика/Облік запасів/Запаси на складах у модулі Лімітно-забірні карти). При формуванні лімітно-забірної карти використовуємо створене Виробниче замовлення на основі замовлення чи типового замовлення, зареєстрованого в журналі замовлень.

Методика заповнення Лімітно-забірної карти подана у користувацькій нотатці «Лімітно-забірна карта (виробництво)».

Відпуск матеріалів на потреби виробництва може проводитись відповідно до Вимог на відпуск матеріалів.

Формування Вимоги на відпуск матеріалів проводиться у підсистемі Облік виробництва/Керування цехом у модулі Вимога на відпуск матеріалів ( та в підсистемі Логістика/Облік запасів/Запаси на складах у модулі Вимога на відпуск матеріалів).

Методика заповнення Вимоги на відпуск матеріалів подана у користувацькій нотатці «Вимога на відпуск матеріалів».

3. Наряд-завдання призначене для обліку операцій з виробництва готової продукції, відповідно до замовлень, у розрізі підрозділів, обліку фактичного використання матеріалів за кожним замовленням, формування нарядів, надає можливість визначення кількості виготовленої продукції, а також здійснювати розрахунок незавершеного виробництва за кожним замовленням.

Методика формування Наряду-завдання виробництву подана у користувацьких нотатках «Наряд-завдання виробництву Формування», «Наряд-завдання виробництву. Картка обліку виробітку. Акт виконаних робіт», «Наряд-завдання виробництву Формування операцій за етапами виконання робіт з виготовлення продукції».

4. У процесі виробництва виникає необхідність здійснювати заміну матеріалів (складових компонентів). Методика налаштування заміни матеріали та формування Акту заміни матеріалів подана у користувацькій нотатці « Акти заміни матеріалів».

5. Для повернення матеріалів на склад чи іншим підрозділам використовують Накладні на повернення матеріалів.

Методика заповнення Накладної на повернення матеріалів подана у користувацькій нотатці «Накладні на повернення матеріалів».

6. Заключним етапом виробничого процесу є формування Звіту виробництва. Формування показників Звіту здійснюється залежно від обраних при налаштуванні у системі Облік виробництва / Конфігурація виробництва в модулі Налаштування на закладці Довідники / Робочі центри у вікні Налаштування робочого центру закладка Звіт виробництва.

Формування Звіту виробництва проводиться у підсистемі Облік виробництва/ Керування цехом в модулі Звіт виробництва. Звіт дозволяє контролювати випуск і реалізацію асортименту продукції за кожним замовленням.

Методика формування звіту та отримання інформації подана у користувацькій нотатці «Звіт виробництва».