Компенсуюча податкова накладна за кодом 1
Операції, які потребують компенсації податкового кредиту з ПДВ за п. 198.5 ПКУ, наприклад, переведення товарів у невиробничу/негосподарську діяльність, мають Код 1.
Розглянемо створення зведеної компенсуючої податкової накладної з кодом 1 за прикладом.
Приклад. Підприємство протягом місяця отримало послуги від постачальників:
- Акт виконаних робіт № 2 від 10.10.2023 р. на три види послуг на суму 57600 грн., в т.ч. ПДВ 9600 грн. (юридичні послуги - 24000 грн. з ПДВ, оформлення документів - 12000 грн., послуги з перевезення - 21600 грн.).
- Акт виконаних робіт № 3 від 22.10.2023 р. на два види послуг на суму 27600 грн., в т.ч. ПДВ 4600 грн. (юридичні послуги - 9600 грн., послуги з перевезення - 18000 грн.).
Послуги з перевезення по обох актах не стосуються господарської діяльності.
По послугам, що належать до невиробничої/негосподарської діяльності, необхідно нарахувати компенсуючі податкові зобов'язання з ПДВ, тобто сформувати компенсуючу зведену податкову накладну. Оскільки компенсуюча зведена податкова накладна нікому не видається, контрагентом при виписці такої накладної буде само підприємство, яке створює таку податкову накладну. У системі Загальні довідники в модулі Довідник контрагентів створити контрагента - своє підприємство, з індивідуальним податковим номером (ІПН) 600000000000. При створенні компенсуючих зведених податкових накладних цей контрагент буде підтягуватись до зведеної накладної автоматично.
Формування актів отриманих послуг або прибуткових накладних на придбання запасів проводиться за загальними правилами. При заповненні Специфікації прибуткового документу в полі Податки обрати модель оподаткування ПДВ 20% нараховується.
Сформувати бухгалтерські проводки по документа, провести операцію до Головної книги. На підставі актів сформувати податкові накладні. Безпосередньо в документі створення податкових накладних проводиться по пункту меню Документ/Сформувати/Податкову накладну.
Для створення податкових накладних в реєстрі документів відмітити потрібні акти виконаних робіт (накладні) і перейти по пункту меню Реєстр/Формування податкового документу.
Перейти в систему Бухгалтерський та податковий облік/Книга покупок/продажів в модуль Податкові накладні на купівлю, де в реєстрі відображаються створенні по актам податкові накладні.
Сформувати проводки в податкових накладних, провести операції до Головної книги і занести Запис в журнал купівель (продажів).
Податкові накладні, за якими сформовані бухгалтерські проводки, проведені до Головної книги і зроблений запис до журналу купівель (продажів) відображаються в реєстрі документів чорним жирним шрифтом із статусом КЖ.
Для створення зведеної компенсуючої податкової накладної на суму ПДВ, що включена до вартості послуг, які не належать до виробничої/господарської діяльності (за прикладом це послуги з перевезення), в реєстрі відмітити потрібні податкові накладні і перейти по пункту меню Реєстр/Створити зведену на продаж.
У вікні Зведена ПН на продаж в полі Дата документу проставити потрібну дату (автоматично зазначається поточна дата) і натиснути кнопку ОК.
Після формування компенсуючої зведеної податкової накладної в реєстрі документів податкові накладні, що є підставою для формування зведеної, будуть відображені зі статусом КЖЗ.
Перейти в модуль Податкові накладні на продаж.
Відкрити сформовану компенсуючу зведену податкову накладну. Більшість полів в документі буде заповнена автоматично. В полі Код зобов'язання вибрати код 61, що відповідає рядку декларації, де відображаються такі зобов'язання. Поряд із параметром Зведена праворуч зі списку вибрати пункт статті ПКУ, а саме 198.5, за яким нараховуються компенсуючі податкові зобов'язання. На закладці Специфікація відображаються дані про податкові накладні, на підставі яких була створена зведена компенсуюча податкова накладна. По них необхідно провести коригування сум, оскільки не всі види послуг, за прикладом, належать до невиробничої/негосподарської діяльності.
Обрати рядок з потрібною накладною і подвійним натиском лівої кнопки миші або по клавіші Enter відкрити вікно Модифікація рядка документа. Таке вікно буде по одній з позицій специфікації акту отриманих послуг. Але, оскільки в зведеній компенсуючій податковій накладній ці позиції специфікації не відображаються, потрібно зробити лише коригування в полі Сума.
Необхідно проставити суму без ПДВ, яка належить до послуги, що відноситься до невиробничої/негосподарської діяльності. Натиснути ОК. Аналогічні дії повторити з іншими податковими, що входять до складу зведеної.
Після коригування сум відповідні дані будуть відображені на закладці Специфікація.
Сформувати проводки по документу, провести операцію до Головної книги, зробити запис до журналу купівель (продажів). Опрацьований документ буде відображений в реєстрі чорним жирним шрифтом зі статусом КЖ.