Облік в сфері громадського харчування

У системіОблік виробництвавиконується реалізація таких функцій обліку:

  • Облік надходження і переміщення продуктів;
  • Підготовка виробництва;
  • Облік сировини і страв у виробництві;
  • Облік товарів в буфетах і точках роздрібної торгівлі.
Примітка: Облік продуктів, сировини і страв слід вести в закупівельних цінах без торгової націнки. Націнку слід нараховувати в момент реалізації страви.

Пропонується дві схеми обліку:

  • З використанням модуля Звіт виробництва (складна схема). При такій схемі приготування страв реєструється в Комплексі приймально-здавальними накладними. Для списання сировини використовується Звіт виробництва. Реалізація страв ведеться документами збуту - рахунками-накладнимиабо накладними;
  • З використанням модуля Виробничі операції (проста схема). На початку дня складається план-меню (реєстр виробничих операцій на відповідну дату, кожне блюдо в такому меню - це одна виробнича операція). Реалізація страв в роздрібних точках ведеться автономно. В кінці дня відповідно до акту реалізації, в кожну виробничу операцію заноситься кількість. На підставі зазначених даних формуються складські ордери по списанню сировини і випуску страв. Випуск страв виконується на умовний склад. Блюдо вважається реалізованим в момент списання сировини на його приготування.

У таблиці перераховані функції обліку з описом їх реалізації в Комплексі.

Таблиця Реалізація функцій обліку в сфері громадського харчування

Функція Реалізація
Облік надходження і переміщення продуктів
Облік надходжень Ведеться в підсистеміПланування закупівель
Облік переміщення сировини і продуктів Внутрішні переміщення реєструються в документахобліку руху ТМЦ, або в Вимогах-накладних на відпуск матеріалів
Підготовка виробництва
Налаштування рецептурних довідників Виконується в модулі Специфікація на продукцію. При цьому норми витрати продуктів вказуються в чистому (нетто) вазі.
Формування технологічних карт Виконується в аналогічному модуліКомплексу
Налаштування структурних підрозділів Проводиться в модуліНалаштуванняпідсистеми Облік запасів(для продуктових складів і збутових підрозділів) і в модулі Налаштуванняпідсистеми Облік виробництва(для підрозділів, що виконують приготування страв).
Формування меню

Меню на дату можна формувати двома способами:

  1. Упрейскурантах. Позиція прейскуранта вважається входить в меню сьогоднішнього дня, якщо на сьогоднішню дату вказана ціна страви.
  2. У модуліОблік виробничих операцій. Списком страв вважається перелік операцій на відповідну дату. Ціна реалізації страви може бути отримана в друкованій формі за допомогою користувальницької функції.
Облік сировини і страв у виробництві
Надходження товарів і сировини Надходження сировини у виробництво реєструються в документахобліку руху ТМЦ, або в Вимога-накладна на відпуск матеріаліву разі потреби
Списання продуктів на приготування страв. складна схема Виконується актами списання при закриттіЗвіту виробництвана підставі зареєстрованих приймально-здавальних накладних
Списання продуктів на приготування страв. проста схема Виконується шляхом формування ордерів в модуліОблік виробничих операційза певну дату
Облік готових страв Випуск страв реєструється вПриймально-здавальних накладнихв разі використання складної схеми, або в журналі Обліку виробничих операцій
Формування і друк калькуляційних карток. Проста схема. Калькуляційній карткою, що визначає собівартість страви, вважається документАкти списання, що формується з Виробничої операції.
Облік товарів в буфетах і точках роздрібної торгівлі
Облік реалізації страв. проста схема Блюдо вважається реалізованим в момент формуванняАктів списанняпродуктів в виробничих операціях. Проведення за кредитом рахунку Виробництвоі оборотам рахунку Товари в торгівлі, торгова націнкаформуються також на підставі документа Виробнича операція. Прибутковий ордерна кількість випущених страв формується на фіктивне місце зберігання, залишки по якому не відображаються в бухгалтерському обліку.
Облік реалізації страв. складна схема Реалізація страв виконується документами підсистемиОблік збуту(наприклад, рахунками-накладними). Рахунок-накладнівикористовується для списання залишків страв, отриманих на підставі приймально-здавальних накладних.