Створення фінансових зобов’язань
У документі юридичного зобов’язання, на вкладці Фінансові зобов’язання створюється фінансове зобов’язання й виконується рознесення суми за шифрами КЕКВ.
При створенні фінансового зобов’язання по клавіші Ins (пункт меню Операція / Створити або за допомогою іконки на панелі інструментів –) відкривається вікно Фінансове зобов’язання по рахунку, в якому заповнюються поля:
- Документ – заповнюється автоматично;
- Контрагент – заповнюється автоматично або по клавіші F3 (по пункту меню Правка / Виклик довідника чи шляхом натискання на кнопку зі стрілкою ()) обирається з довідника Контрагентів;
- Код ЄДРПОУ – заповнюється автоматично, підставляється після заповнення поля Контрагент;
- Реєстр фін. зобов-нь від – вказується номер і дата фінансового зобов’язання;
- Статус - поле заповнюється автоматично;
- Документ фін. зобов-ня – вказується документ фінансового зобов’язання, обирається зі списку: Документ (ручний), Акт робіт (прих.), Прибуткова накладна, Рахунок до оплати, Рахунок-накладна (прих.); водяться № і Дата;
- Розрахунковий рахунок – вказується банківський рахунок контрагента. За необхідності можна обрати інший рахунок контрагента;
- Дата реєстрації документа фін. зобов’язання – за замовчуванням заповнюється датою документа фінансового зобов’язання, при необхідності може бути змінено користувачем вручну;
- Дата вик. (примітка) - зазначається дата виконання документу;
- Банк – поле заповнюється з довідника;
- Код доходу – вказується джерело фінансування;
- Призначення платежу – поле заповнюється по клавіші F3 або по пункту
меню Правка / Виклик довідника, значення обирається з інтегрованого
довідника Підстави. Банк. Платежі., редагується – по клавіші F4 у
документі фінансового зобов'язання.
Параметри Не публікувати (НО) та Приховати перс. дані (ПД) зазначаються при необхідності.
На вкладці Розноска по статтям проводиться рознесення суми по КЕКВ по клавіші Ins (пункт меню Реєстр / Створити або за допомогою іконки на панелі інструментів – ). Зазначається КЕКВ та сума по КЕКВ.
На вкладці Платіжні документи створюються платіжні доручення, сума платежу заноситься до реєстру в рядок сплачено і розраховується залишок за зобов’язаннями. При створенні проводиться вибір журналу для розміщення платіжного доручення. Для створення платіжного документа на суму меншу, ніж зазначена в зобов’язанні, коригується запропонована сума платежу в рознесенні за шифрами по комбінації клавіш Alt + S (пункт меню Документ / Рознесення по статтям... або за допомогою іконки на панелі інструментів –), а потім в платіжному дорученні.
При видаленні платіжного доручення видається запит: Видаляти платіжне доручення з реєстру платіжних документів?:
- при виборі значення Ні, платіжне доручення залишається в реєстрі модуля Платіжні документи підсистеми Облік грошових коштів;
- при виборі значення Так, платіжне доручення буде видалено з реєстру.
По пункту меню Сервіс / Налаштування вказується журнал, який зазначається при створенні платіжного доручення за замовченням, для розміщення такого платіжного доручення. За необхідності встановлюється параметр Введення суми передоплати фін. зобов’язання вручну (без контролю).
Згідно з пунктом меню Операція / Провести документ (комбінація клавіш Alt + P чи за допомогою іконки на панелі інструментів –) здійснюється проведення документу. По пункту меню Реєстр / Відкликати документ (комбінація клавіш Alt + R чи за допомогою іконки на панелі інструментів –) здійснюється відкликання документа.
Існує можливість копіювання фінансового зобов’язання по клавіші F5 або по пункту меню Операція / Копіювати .
Фінансове зобов’язання доступно для редагування до створення першого платіжного доручення по ньому. Разом з тим, за допомогою комбінації клавіш Ctrl + F4 або по пункту меню Правка / Режим редагування користувачу доступне редагування деяких полів сплаченого зобов’язання (за винятком ключових для фінансового зобов’язання).
Для спрощення роботи реалізована можливість вибору фінансового зобов’язання всередині платіжного доручення. У вікні Платіжне доручення по комбінації клавіш Alt + F або по пункту меню Документ / Перегляд фін. зобов’язань відкривається вікно з прив’язаними фінансовими зобов’язаннями, в якому по клавіші Ins (пункт меню Реєстр / Створити або за допомогою іконки на панелі інструментів – ) підтягуються нові фінансові зобов’язання. Платіжні документи, які є оплатою будь-якого фінансового зобов’язання (або, можливо, декількох), можна видаляти тільки всередині цього фінансового зобов’язання на вкладці Платіжні документи або в реєстрі платіжних доручень, попередньо всередині документа за допомогою комбінації клавіш Alt + F відкликавши фінансове зобов’язання.
Можна «підтягнути» фінансові зобов’язання, для яких виконуються умови:
- у платіжному дорученні і фінансовому зобов’язанні збігаються контрагент і рахунок контрагента;
- дане платіжне доручення не було раніше прив’язане до цього фінансового зобов’язання (а також не було в ньому створено);
- дата платіжного доручення не менше (більше або дорівнює) дати фінансового зобов’язання.
При «підтягуванні» або видаленні змінюються суми рознесень за шифрами й аналітикою на суму оплати фінансових зобов’язань, а також змінюється сума платіжки в залежності від налаштування контролю за шифрами або аналітикою. Редагування платіжного доручення впливає тільки на останнє підтягнуте фінансове зобов’язання.
При виконанні операції перенесення фінансового зобов’язання на дату меншу поточної автоматично змінюється дата фінансового зобов’язання і платіжного документа.
При прив’язуванні й видаленні платіжного документа з фінансового зобов’язання можна замінити суму платіжного документа на залишок оплати фінансового зобов’язання.
При необхідності можна створювати юридичні та фінансові зобов’язання на від’ємну суму. Якщо в юридичному зобов’язанні сума – від’ємна, то всі інші суми мають бути теж від’ємними, а саме – суми по кожному КЕКВ і по кожній аналітиці в рознесені за шифрами / аналітикою. Причому, як в юридичних зобов’язаннях, так і в фінансових.
На вкладці Розноска по аналітичній картотеці виконується рознесення по аналітичних картотеках юридичних і фінансових зобов’язань. До юридичних і фінансових зобов’язань прив’язана аналітична картотека об’єкта обліку з модуля Налаштування підсистеми Облік грошових коштів. Окремо для юридичного та фінансового зобов’язання створені вкладки для рознесення по аналітичних картотеках з контролем сум зобов’язань і їх оплати, причому, у фінансовому зобов’язанні відображаються за замовчуванням картки, обрані в юридичному зобов’язанні. Дотримується спадкоємність рознесення в фінансовому зобов’язанні на підставі рознесення юридичного зобов’язання, в платіжному дорученні, створеному в реєстрі зобов’язань на підставі фінансового.
Формування звітів Реєстр зобов’язань і Реєстр фінансових зобов’язань для друку та експорту в dbf-файл для казначейства здійснюються на вкладках Реєстр зобов’язань (в списку юридичних зобов’язань), Реєстр зобов’язань (статистика) і Статистика фін. зобов’язань по пункту меню Звіт / Формування звіту... або по комбінації клавіш Alt + F9.
Експорт Реєстр платіжних доручень в dbf-файл для казначейства здійснюються в модулі Клієнт-банк на вкладці Вихідні, за допомогою спеціальної користувальницької конфігурації.