Специфікація на продукцію

Робота з обліком виробництва починається з заповнення довідника готової продукції та складання специфікацій на неї.

Модуль Специфікація на продукцію призначений для формування специфікацій на готову продукцію (напівфабрикати) і являє собою реєстр специфікацій, що налаштовуються. У кожній специфікації визначаються норми витрат матеріалів, вхідні напівфабрикати власного виробництва, операційно-трудові нормативи на виробництво продукції, можливі рецептурні заміни матеріалів, можливі відбракування готової продукції на виробництві.

Робота з модулем Специфікація на продукцію можлива через тонкий та веб-клієнт.

Мал. 1. Модуль Специфікація на продукцію через тонкий та веб-клієнт
Модуль Специфікація на продукцію через тонкий та веб-клієнт
Примітка: Реалізація модулю Специфікація на продукцію у web версії Комплексу знаходиться у розробці.

Реєстр специфікацій являє собою простий реєстр, що налаштовується за необхідності. Зокрема, по пункту меню:

  • Вид / Відображення груп вмикається відображення груп продукції, які містять специфікації;
  • Вид / Відображати порожні групи – відображатимуться наявні групи продукції, що не містять специфікації.

Згідно з позицією меню Вид / Вид реєстру (комбінація клавіш Alt + 0 або за допомогою іконки на панелі інструментів – ) виконується визначення вигляду реєстру.

По пункту меню Вид / Поточне представлення даних у модулі Специфікація на продукцію можна переключатись між варіантами:

  • Виробнича (комбінація клавіш Alt + 1);
  • Рецептурна (комбінація клавіш Alt + 2).

Модуль Специфікація на продукцію дозволяє підтримувати кілька специфікацій на один вид продукції. Специфікація може мати один з чотирьох статусів:

  • Основна – встановлюється для специфікації, що буде враховуватись при формуванні завдань виробництва або оформленні документів з випуску готової продукції. За замовчуванням привласнюється першій створеній специфікації в групі, якщо користувачем не виконано інші додаткові налаштування. При наявності на один вид готової продукції кількох діючих специфікацій оператором при формуванні документів вибирається необхідна, при цьому за замовчуванням пропонується специфікація зі статусом Основна;
  • Діюча – встановлюється для актуальних специфікацій групи, в якій одна специфікація має статус Основна, інші – Діюча. Специфікація враховується при формуванні завдань виробництва або оформленні документів з випуску готової продукції;
  • Архівна – встановлюється для неактуальних (архівних) специфікацій. Специфікація зі статусом Архівна не задіяна при формуванні завдань виробництва або оформленні документів з випуску готової продукції;
  • Проєктна – специфікації з зазначеним статусом при збереженні не перевіряються на предмет заповнення необхідних полів. Робота зі специфікаціїями на продукцію з вказаним статусом доступні для вибору тільки в модулях Планова калькуляція, Технологічна карта і Схема вживаності матеріалів. Специфікація з даним статусом може автоматично створюватись у кількох випадках:
    • при включеному користувальницькому налаштуванні Створювати нову специфікацію зі статусом Проєктна – за замовчуванням виконується створення нової специфікації зі статусом Проєктна (п. Робота зі специфікацією на продукцію);
    • при неповному заповненні специфікації – у момент збереження неповністю заповненої специфікації, Комплекс пропонує користувачу зберегти специфікацію зі статусом Проєктна або продовжити далі введення специфікації.

При необхідності виконання глобальних коригувань у записах реєстрів використовується пункт меню Реєстр / Глобальне коригування (комбінація клавіш Alt + G). У вікні Встановлення глобального коригування визначається програма коригування.

У реєстрі передбачена можливість групового введення додаткових параметрів для компонентів продукції. Для цього необхідно відзначити необхідні документи і скористатися пунктом меню Реєстр / Груповий вибір дод. параметрів (комбінація клавіш Ctrl + G).

Мал. 2. Групове введення додаткових параметрів для компонентів продукції
Групове введення додаткових параметрів для компонентів продукції

У вікні Додаткові параметри, у залежності від потреб, можуть встановлюватись позначки: Основний компонент, Основний компонент для нормування, Списувати розгорнуто по матеріалах, Ручне списання, Списувати в цеху випуску продукції, Варіант (їх опис представлений у п. Компоненти).

У реєстрі специфікацій передбачена можливість групових змін по пунктам меню:

  • Реєстр / Групова заміна підрозділів (комбінація клавіш Ctrl + P) у вікні Заміна підрозділів в операціях виконується групова заміна Підрозділів і Ділянок в специфікаціях і параметрі Варіант;
  • Реєстр / Групова зміна норм часу (комбінація клавіш Ctrl + F12) у вікні Введіть операційно-нормативний коефіцієнт зазначається новий нормативний коефіцієнт;
  • Реєстр / Групова зміна статусу (комбінація клавіш Alt + S) в поле Статус продукції вибирається необхідний статус продукції (основна, що діє, архівна або проектна).

Для роботи із плановими калькуляціями в модулі Специфікація на продукцію використовуються пункти меню:

  • Сервіс / Планова калькуляція (комбінація клавіш Ctrl + R) – виконується формування документа Планова калькуляція;
  • Сервіс / Розрахувати планову собівартість – виконується розрахунок на підставі сформованої планової калькуляції.