Технологія ведення обліку операцій у системі Облік виробництва

Після проведення налаштувань обліку виробництва (див. Технологія налаштування ведення обліку в системі Облік виробництва) та його планування (див. нотатку Формування зведеного плану виробництва) в системі Облік виробництва розглянемо технологію облікового процесу операцій з виробництва продукції.

Облік господарських операцій проводиться у системі Облік виробництва/Керування цехом за групою модулів.

Технологія обліку обирається залежно від організації документообігу на підприємстві, його облікової політики. Розглянемо можливі варіанти:

  1. Формування виробничого замовлення у модулі Виробничі замовлення системи Облік виробництва / Конфігурація виробництва. Виробничі замовлення формуються на основі зовнішніх і внутрішніх замовлень, відповідно до укладених договорів і планування виробництва. Кожному виробничому замовленню присвоюється номер за яким ведеться облік і контроль виконання цього замовлення, відпуск матеріалів під це замовлення для кожного підрозділу (робочого центру), (див. групу нотаток Виробничі замовлення).
  2. Для формування завдань виробництву передбачено модуль Завдання виробництву, який призначений для ведення реєстру завдань на випуск продукції для кожного з виробничих підрозділів, ділянок і змін.

    Завдання виробництву можуть формуватися автоматично за кожним підрозділом на підставі Плану виробництва по підрозділах у модулі Зведений план виробництва системи Облік виробництва / Планування виробництвом та визначати асортимент, обсяги виробництва для кожного робочого центру на обліковий період (див. нотатки Формування завдання виробництву на основі Плану виробництва по підрозділам). Завдання виробництву можуть формуватися безпосередньо в модулі Завдання виробництву, якщо група модулів Планування виробництва не використовується (див. нотатку Завдання виробництву).

    За кожним Завдання виробництву передбачено асортимент і обсяги виробництва на обліковий період для кожного робочого центру.

  3. У процесі діяльності проходить формування специфікації на продукцію (роботи, послуги). У модулі Специфікація на продукцію системи Облік виробництва / Конфігурація виробництва формуються специфікації на продукцію (роботи, послуги, при виконанні яких включаються і матеріали). Специфікація формується, як по підприємствах виробництва так підприємствах харчування (Вид / Поточне представлення даних: Виробнича або Рецептурна). На кожен вид продукції створюється одна основна і певна кількість діючих (можна діючу перевести в основну і навпаки) специфікацій. Специфікації, що не використовують змінюють статус на архівна. Використовувати у виробництві можна як основну, так і діючу специфікацію, за замовчуванням використовується основна. Починати створення специфікації зі статусом Основна із закладки Маршрутизація. При створенні специфікації зі статусом Діюча на основі основної можна із закладки компоненти (див. Технологія формування специфікації на продукцію / Формування специфікації на продукцію).
  4. При відпуску матеріалів на виробництво можна використовувати лімітно-забірну картку або вимогу-накладну. Якщо лімітно-забірна картка є розпорядженням про відпуск матеріалів зі складу у виробничий підрозділ, то вимога-накладна є вимогою підрозділу на отримання певних матеріалів зі складу. Лімітно-забірну картку формують в модулі Лімітно-забірні карти, а вимогу-накладну у модулі Вимога на відпуск матеріалів системи Облік виробництва / Керування цехом (див. Технологія використання вимоги накладної на відпуск матеріалів, Технологія використання лімітно-забірної картки, нотатки: Формування вимоги-накладної на відпуск матеріалів на виробництві, Вимога на відпуск матеріалів, Формування лімітно-забірної картки на основі виробничого замовлення, Лімітно-забірна картка (виробництво)). Ці документи також формуються в аналогічних модулях системи Логістика / Облік запасів / Запаси на складах.
  5. Картотека запасів у виробництві формується автоматично у модулі Картотека складського обліку системи Облік виробництва / Керування цехом на основі документів про надходження запасів (лімітно-забірна карта, вимога–накладна на відпуск) у підрозділ і їх використання на виготовлення продукції, виконанні робіт чи наданні послуг (Акт використання матеріалів) чи повернені на склад матеріалів, що не можуть бути використані по Накладній на повернення матеріалів, (див. нотатку Накладні на повернення матеріалів (виробництво)). Картотека запасів у виробництві носить інформаційний характер (при формуванні системи залишки по складу по підрозділах необхідно внести, в подальшому розраховуються автоматично).
  6. У модулі Наряд-завдання системи Облік виробництва / Керування цехом формується наряд-завдання виробництву. Наряд-завдання створюється на окремий підрозділ (робочий центр) на певну кількість продукції одного найменування. При створенні наряд-завдання на підставі виробничого замовлення в автоматичному режимі заповнюються всі його реквізити, але можна вносити корективи та необхідні доповнення (див. Технологія обліку від замовлення покупця до наряд-завдання виробництву, Технологія обліку виробництва (автоматичне формування інформації), нотатки: Формування наряд-завдання виробництву, Наряд-завдання виробництву не автоматичне формування). Якщо в процесі виготовлення вся продукція є придатною, в автоматичному режимі є можливість сформувати Акт виконаних робіт, Картку обліку виробітку, Приймально-здавальну накладну. Якщо процесі виготовлення не вся продукція є придатною, на непридатну продукцію формується Акт на брак. Необхідно в процесі формування акту визначити вид браку. (див. Технологія обліку забракованої продукції в системі Облік виробництва, нотатки: Наряд-завдання виробництву не автоматичне формування, групу нотаток Брак у виробництві).
  7. У модулі Обік операцій системи Облік виробництва / Керування цехом у автоматичному режимі відображається кількість виготовленої продукції по кожній операції за кожним із підрозділів (робочих центрів) на основі наряд-завдання. Інформація надається по плану випуску, фактичне виготовлення, незавершене виробництво та можливий брак за кожним із процесів.
  8. У модулі Акт заміни матеріалівсистеми Облік виробництва / Керування цехом формуються Акти заміни матеріалів, якщо заміна матеріалів передбачена Специфікацією на продукцію відповідно до технології виробництва (див. нотатку Акти заміни матеріалів).
  9. У модулі Акт списання матеріалів системи Облік виробництва / Керування цехом у автоматичному режимі формуються Акт списання (виробництво) матеріалів по продукції, що виготовлена відповідно до норм специфікації та фактичного використання матеріалів. Акт потребує тільки перевірки та дооформлення щодо бухгалтерських проводок. Акт також можна формувати у модулі Звіт виробництва.
  10. Модуль Приймально-здавальні накладні системи Облік виробництва / Керування цехом у автоматичному режимі реєструє Приймально-здавальні накладні на передачу готової продукції з виробництва (модуль Наряд-завдання виробництву) на склад. Проводиться їх дооформлення (бухгалтерські проведення), (див. нотатку Приймально-здавальні накладні). При необхідності в цьому модулі створюється Паспорт на продукцію (див. нотатку Паспорт на продукцію та посвідчення якості).
  11. У модулі Акт на виробничий брак системи Облік виробництва / Керування цехом у автоматичному режимі формуються Акти на брак, сформовані в модулі Наряд-завдання виробництву, (див. Технологія обліку забракованої продукції в системі Облік виробництва, нотатки Наряди-завдання виробництву, Наряд-завдання виробництву не автоматичне формування, Акт на виробничий брак, Формування Акту на виробничий брак (списання матеріалів)). У модулі можна сформувати та дооформити автоматично сформований Акт на виробничий брак.
  12. У процесі виробництва при переробці матеріалів виникають цінні відходи, що передаються на склад або в інші підрозділи для виробництва чи реалізації по Акту на повернення відходів (див. нотатку Облік цінних відходів на виробництві). Акт на повернення відходів формують у модулі Накладні на повернення відходів системи Облік виробництва / Керування цехом у розрізі підрозділів.
  13. Контроль за ходом виробництва та випуском продукції на конкретну дату в порівнянні з планом з початку періоду та обліком незавершеного виробництва ведеться в модулях Контроль ходу виробництва та Контроль ходу виробництва ГП і НФ системи Облік виробництва / Керування цехом.
  14. Формування Звіту про виробництво в асортименті продукції, використання матеріалів, формування нарядів на заробітну плату працівникам основного виробництва по кожному з підрозділів (робочих центрів) за певний період здійснюється в модулі Звіт виробництва у автоматичному режимі відповідно до налаштування (автоматично формуються документи на списання матеріалів відповідно до специфікацій та оприбуткування готової продукції), (див. Технологія формування звіту виробництва, нотатки: Звіт виробництва та похідні документи від нього). На основі Звіту виробництва є можливість сформувати документи: Приймально-здавальну накладну, Акт на виробничий брак, Накладну на повернення відходів, Вимогу на видачу матеріалів.
  15. Реєстрація документів щодо виготовлення продукції в асортименті на основі сформованих ордерів здійснюється в автоматичному режимі в модулі Облік вироблення.
  16. Формування та ведення реєстру Заявок на постачання ведуть в модулі Заявка на постачання.
  17. У процесі виробництва виникає необхідність в додаткових операціях (наприклад: пакування продукції) для їх обліку передбачено модуль Шаблони виробничих операцій системи Облік виробництва / Додаткові модулі (див. нотатку Формування шаблонів виробничих операцій).
  18. Формування планової та фактичної собівартості , розподілу загальновиробничих витрат проводиться в групі модулів системи Облік виробництва / Калькулювання витрат.