Зведений план виробництва

Модуль Зведений план виробництва дозволяє отримати інформацію про плановані обсяги виробництва по номенклатурним позиціям і в згрупованому вигляді.

Функціонал модуля Зведений план виробництва доступний для роботи через тонкий та веб-клієнт.

Мал. 1. Модуль Зведений план виробництва через веб та тонкий клієнт
>Модуль Зведений план виробництва через веб та тонкий клієнт

Процес планування виробництва на календарний місяць здійснюється в наступній послідовності:

У модулі Зведений план виробництва представлений єдиний реєстр планових документів для всіх типів планових розрахунків, що розміщується у верхній частині вікна модулю; у нижній частині розташовано перелік інших (вторинних) планових документів, які формуються на підставі Зведеного плану виробництва, зокрема: Календарний план-графік(та його складова План завантаження потужності), План по підрозділах, План потреби в матеріалах.

При виборі в верхній частині вікна реєстру необхідного Зведеного плану виробництва, у нижній частині – вказуються всі планові документи розрахунку, сформовані на підставі обраного Зведеного плану виробництва.

Структура реєстру планових документівЗведеного плану виробництва передбачає наявність стовпців: Плановий період; Статус; Дата розрахунку; Номер; Найменування; Журнал ПЗ – журнал виробничих замовлень, на підставі якого розрахований план на замовлення. Якщо план на замовлення розрахований на підставі всіх журналів Виробничих замовлень, поле пусте; Журнал замовлень на відпуск – журнал замовлень на відпуск, на підставі якого розрахований планна склад. Якщо план на склад розрахований на підставі всіх журналів замовлень на відпуск, поле пусте.

Структура переліку інших планових документів розрахунку, сформованих на підставіЗведеного плану виробництва:

  • Дата розрахунку;
  • Найменування – полеНайменування формується на підставі Найменування і Номер Зведеного плануПідстава;
  • Тип розрахунку – полеТип розрахунку приймає одне із значень: Календарний план виробництва; План виробництва по підрозділах; План потреби в матеріалах.

Для кожного періоду тільки один плановий документЗведеного плану виробництва має статус Основний. Кількість планових документів Зведеного плану виробництва зі статусом Робочий не обмежується.

Для того щоб порівнювати зведений план зі статусом Робочий з Основним планом необхідно встати на потрібний робочий план і натиснути пункт менюРеєстр / Порівняти з основним (комбінація клавішCtrl+S).

Згідно з позицією менюРеєстр / Змінити статус (комбінація клавішAlt+S) виконується зміна в реєстрі планових документів статусу Зведеного плану виробництва. Статуси планових документів:План виробництва по підрозділах, Календарний план-графік, План потреби в матеріалах змінюються при зміні статусу Зведеного плану виробництва, на підставі якого відповідний план був сформований.

Перед початком розрахунків планів виробництва необхідно виконати налаштування параметрів планування, по пункту меню Сервіс / Налаштування.

Мал. 2. Вікно Налаштування планування виробництва
>Модуль Зведений план виробництва через веб та тонкий клієнт

У вікні Налаштування планування виробництва доступні параметри, описані у п. Налаштування планування виробництва, при цьому враховуються, що:

  • для формуванняЗведеного плану виробництва задаються методи планування (назамовлення/насклад) із зазначенням використовуваних журналів замовлень на виробництво готової продукції;
  • для формуванняКалендарного плану-графіка задається напрямок розрахунку (пряме/зворотне);
  • для формуванняПлану виробництва по підрозділах вказується, чи слід враховувати наявні залишки планованої продукції і власних напівфабрикатів на складах/в коморах/в робочих центрах;
  • для формуванняПлану потреби в матеріалах задається схема розрахунку ( з урахуванням нормативних втрат, з урахуванням потреби в напівфабрикатах).

При плануванні виробництва (Зведений план виробництва):

  • не враховується зарезервована на складі продукція;
  • враховується заданий для планованої номенклатуристраховий запас;
  • може бути проведено коригування плану виробництва на склад з урахуванням залишків готової продукції на складі і нормативних запасів (менюДокумент / Коригування плану по залишкам);
  • якщо після коригування плану по залишкам кількість готової продукції за вирахуванням нормативного запасу виходить негативним, то на вказану кількість може бути створений додаткове внутрішнє виробниче замовлення з датою відвантаження, рівній даті закінчення планового періоду;
  • при плануванні з урахуванням реального стану виробництва продукція, невиконана і частково виконана в попередніх планових періодах, планується до виробництва в плановому періоді в першу чергу (пріоритет = 0).

Для можливості формування виробничих документів з планів виробництва по одному з розрахованих за один і той же періодЗведених планів виробництва встановлюється статус: основний. Для того, щоб порівняти поточний робочий зведений план з основним зведеним планом виробництва, використовується пункт меню Порівняти з основним.

Для можливості контролю виконання плану виробництва, з вторинних планів, розрахованих на підставі Зведеного плану виробництва зі статусом: основний, формуються виробничі документи:

  • вПлані виробництва по підрозділах – виробничі завдання виробництва, що представляють виражені в натуральному вимірі обсяги виробництва на період для кожного виробничого підрозділу (Облік виробництва / Керування цехом / Завдання виробництву);
  • в Плані виробництва по підрозділах та в Календарний план-графіку (вид План-графік) наряд - завдання, що представляють підстави для виконання необхідних робіт у відповідних підрозділах і відображають облік операцій при виробництві продукції (Облік виробництва / Керування цехом / Наряд - завдання);
  • вПлані потреби в матеріалах – лімітно-забірні карти, що представляють виражені в натуральному вимірі норми відпуску матеріалів у виробництво для кожного виробничого підрозділу відповідно до завдань виробництва (Облік виробництва / Керування цехом / Лімітно-забірні картки);
  • вПлані потреби в матеріалах, вид Дефіцит матеріалів – замовлення на постачання дефіцитних матеріалів (Логістика / Планування закупівель / Заявки на закупівлю).

Формування виробничих документів (Наряд-завдань, Завдань виробництва, Лімітно-забірних карт) розробляються у відповідних планових документах зі статусом Основний.

При розрахунку зведеного плану враховується резерв по рахункам і накладним, сформованим з замовлень, які потрапляють в план.

У модулі Зведений план виробництва над записами реєстру виконуються наступні дії:

  • створення – по пункту меню Реєстр / Створити (клавіша Ins або за допомогою іконки на панелі інструментів – );
  • редагування – по пункту меню Реєстр / Змінити (клавіша F4 або за допомогою іконки на панелі інструментів – );
  • перегляд – по пункту меню Реєстр / Відкрити (клавіша Enter або за допомогою іконки на панелі інструментів – );
  • оновлення – по пункту меню Реєстр / Оновити (комбінація клавіш Ctrl + F2 або за допомогою іконки на панелі інструментів – );
  • видалення – по пункту меню Реєстр / Видалити (клавіша F8 або за допомогою іконки на панелі інструментів – ).

При створенні документу Зведеного плану виробництва відкривається вікно із зазначенням: Номер, Дата, Найменування.

Мал. 3. Створення зведеного плану виробництва
>Створення зведеного плану виробництва

Для друку документу обирається необхідний документ (проставляються відмітки ) та, по пункту меню Реєстр / Друк документу (комбінація клавіш Cttr+F9 або за допомогою іконки на панелі інструментів – ) відправляються на друк.