Формування і розрахунок звіту виробництва

Для створення звіту виробництва курсор встановлюється в лівій панелі на рядок з потрібним підрозділом і переміщається на праву панель. Відкривається вікно звіту і заповнюються такі поля заголовка:

  • Підрозділ заповнюється автоматично кодом поточного виробничого підрозділу (в залежності від вибору в реєстрі);
  • Номер - унікальний номер документа в реєстрі заповнюється автоматично при включеному режимі автонумерація для документа Звіт виробництва (модуль Налаштування, вкладка Нумерація), або вводиться користувачем. Дата створення документа заповнюється за замовчуванням системною датою, при необхідності коригується вручну;
  • Період/зміна - в залежності від налаштувань звіту даного виду виробництва значення періоду визначає дату, номер зміни або місяць, за який формується звіт.

Формування звіту проводиться за пунктом меню Документ / Зробити розрахунок:

  • За даними виробничих документів (повний розрахунок);
  • Залишки матеріалів і напівфабрикатів;
  • За даними обліку вироблення.

Результати розрахунку відображаються у відповідних розділах звіту. Перемикання між розділами звіту проводиться за пунктом меню Вид.

Можливо редагування кількості матеріалу по продукції - позицій матеріалу, сформованих на підставі специфікації продукції.

Після роботи з документом запам'ятовується сторінка останнього входу в документ. У документах сортування позицій реалізована по: артикулу, найменуванню, в порядку введення.

Згідно з позицією меню Документ / Сформувати виконується формування наступних документів:

  • Приймально-здавальні накладні;
  • Акт на виробничий брак;
  • Накладні на повернення відходів;
  • Вимога на відпуск матеріалів;
  • Виробничий наряд.

При формуванні Вимога на відпуск матеріалів необхідно вибрати місце зберігання запасів, після чого виконується автоматичне формування документа Вимога - накладні на матеріали, відсутні в виробництві, або на матеріали, яких не вистачає у виробництві, після чого виводиться протокол.

Якщо в документі Вимога на відпуск матеріалів немає складського ордера, а саме, є кількість, яка ще належить до відвантаження, то при натисканні пункту меню Документ / Зарезервувати товар (комбінація клавіш Ctrl + R) формується резерв на складських картках. При виборі пункту меню Документ / Зняти резерв (комбінація клавіш Ctrl + E) - резерв знімається. Якщо по ВВМ всю кількість відвантажено в ордері, то при виборі пунктів меню нічого не відбувається.

У Вимозі на відпуск для номенклатури з партійного обліку здійснюється перевірка по категорії. Якщо категорія Готова продукція або Напівфабрикати власні, то можна змінити партію, інакше партію міняти не можна.

При формуванні Виробничого наряду в вікні Формування виробничих нарядів вибирається з довідника Вид оплати, встановлюється перемикач Всі ділянки (формується один наряд на всі ділянки) або Вибрані ділянки (в такому випадку необхідно вибрати ділянки, що цікавлять в Таблиці ділянок), при необхідності встановлюється позначка Об'єднати роботи по ділянках (об'єднує в один наряд роботи за обраними ділянках), після чого формується наряд.

Згідно з позицією меню Сервіс / Налаштування викликається вікно настройки для користувача, в якому, при необхідності встановлюються параметри:

  • Видавати запит на формування нарядів при закритті звіту виробництва;
  • Не видаляти виробничі наряди при видаленні звіту виробництва.

Схема взаємодії з нарядами.

  1. Наряд формується тільки по закритому звіту виробництва;
  2. Відкривається звіт виробництва тільки тоді, якщо сформовані наряди не закриті в зарплаті;
  3. Якщо наряди в зарплаті не закриті, то при відкритті звіту виробництва вкладка Роботи в нарядах очищається;
  4. При видаленні звіту виробництва видаляються всі наряди, сформовані по ньому із запитом на видалення, якщо не встановлено відмітку Не видаляти виробничі наряди при видаленні звіту виробництва в пункті меню Сервіс / Налаштування;
  5. При закритті звіту виробництва, за яким сформовані наряди, необхідно переформувати Роботи.

Схема формування нарядів зі ЗВ:

По кожному рядку випуску продукції Звіту виробництва (позиції групувати по ключу продукції, номеру специфікації, замовленню, дільниці) викликається програма обробки позицій з калькуляції. Якщо ділянку вказано при формуванні наряду, то відбираються позиції тільки для цієї ділянки.

Примітка: Формування нарядів зі звіту виробництва з видом оплат Бригадні наряди:
  • вкладка Бригада - додавання тільки в ручному режимі за пунктом меню Реєстр / Вибір працівників зі списку або за допомогою комбінації клавіш Ctrl + S;
  • вкладка Роботи формується для кожної відібраної позиції, після обробки програми отримують список операцій по специфікації для виробничого підрозділу. Отримані операції по всіх позиціях групуються за кодом підрозділу, рахунком, замовленням, операції і заповнюються поля кількість, розцінка і норма часу по операції (з ОТН, або за формулою в ОТН), розраховуються поля сума і нормо-години.
Примітка: Формування нарядів зі звіту виробництва з видом оплат Індивідуальні наряди: додавання тільки в ручному режимі за пунктом меню Реєстр / Вибір працівників зі списку або за допомогою комбінації клавіш Ctrl + S.

Після закриття вікна деталізації продукції по комбінації клавіш Alt + M відкривається калькуляція специфікації звіту виробництва.

Якщо в меню Сервіс / Налаштування параметр Враховувати ордера в актах на брак обраний, то після створення зі Звіту виробництва автоматично формуються Акти на виробничий брак, а по ним формуються Прибуткові ордери, інакше - після створення зі Звіту виробництва Актів на виробничий брак Прибуткові ордера по ним автоматично не формуються.

Якщо в меню Сервіс / Налаштування параметр Враховувати ордера в ППН: обраний, то після створення зі Звіту виробництва Приймально-здавальних накладних по ним автоматично формуються Прибуткові ордери, інакше після створення зі Звіту виробництва Приймально-здавальних накладних Прибуткові ордери по ним автоматично не формуються.

При необхідності встановлюються параметри:

  • Інтерактивний розрахунок залишків;
  • Обробляти відходи тільки по випуску продукції.

У модулі Звіт виробництва (Новий) реалізований розрахунок випуску продукції, залишків списання та руху матеріалів і напівфабрикатів, якісні характеристики матеріалів і зменшення або збільшення витрат.