Загальні правила формування податкових накладних з різними кодами ставок ПДВ

Правила складання податкової накладної регулюється Порядком заповнення податкової накладної, затв. Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307, де згідно пп.6 пункту 16 у графі 8 розділу Б податкової накладної зазначають код ставки ПДВ, за якою здійснюють оподаткування даної операції (див. таблицю ).

Коди ставок ПДВ (графа 8)

Код ставки Зміст операції Рядки розділу А, що підлягають заповненню
20 При нарахуванні зобов'язань за операціями, оподатковуваними за основною ставкою 20% I, II, III, V
7 При нарахуванні зобов'язань за операціями, оподатковуваними за ставкою 7% I, II, IV, VI
901 При здійсненні операцій з вивезення товарів за межі митної території України, які обкладають ПДВ за ставкою 0% I, VII
902 При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на митній території України, оподатковуваних за ставкою 0%, у тому числі при постачанні послуг міжнародного перевезення пасажирів і вантажів I, VIII
903* При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від ПДВ I, IX

*по операціях, за якими використовується код ставки 903, складається податкова накладна, яка не повинна містити інших ставок ПДВ.

Окремо розглянемо заповнення податкової накладної з використанням різних ставок ПДВ:

 • ставка 20%;
 • ставка 7%
 • ставка 0%;
 • звільнені від оподаткування ПДВ.

Формування податкових накладних на продаж можливо за двома варіантами:

 • перший варіант - у системі Бухгалтерський та податковий облік / Книга покупок/продаж в модулі Податкові накладні на продаж;
 • другий варіант - безпосередньо з документів в залежності від змісту першої події:
  • Видаткова товарна накладна( система Логістика/Облік збуту модуль Видаткова товарна накладна);
  • Акт виконаних робіт (система Логістика/Облік збуту модуль Акти виконаних робіт);
  • Виписка банку (система Керування фінансовими розрахунками/Розрахункові й валютні рахунки модуль Виписки банку ) за умови зазначення документу, на підставі якого у виписці буде відображено надходження коштів від покупців.

За першим варіантом при створенні податкової накладної у системі Бухгалтерський та податковий облік / Книга покупок/продаж зайти до модулю Податкові накладні на продаж.

Для операцій, що оподатковуються за певною ставкою та операцій, що звільнені від оподаткування, створюються окремі податкові накладні. Одночасно в одній податковій накладній не заповнюються графи 7 та 10, а також 8 та 9.

Для всіх податкових накладних у вікні Податкові накладні на продаж по пункту меню Реєстр/Створити зі списку обрати необхідну за змістом операцію для складання податкової накладної.

За другим варіантом, на підставі документа, в залежності від змісту першої події, заходимо до підсистеми Логістика/Облік збуту модуль Видаткові товарні накладні (продаж ТМЦ), або модуль Акти виконаних робіт (надання робіт, послуг), або підсистема Керування фінансовими розрахунками/Розрахункові й валютні рахунки модуль Виписки банку.

У вікні кожного з вищезазначених документів: видаткова товарна накладна, акт виконаних робіт, виписка банку у меню є пункт для створення податкової накладної.

В окремих файлах розглянуто порядок створення податкових накладних з використанням різних кодів ставок ПДВ за першим та другим варіантами.