Єдиний соціальний внесок

Увага: На даний час модуль не використовується через зміни у законодавстві

Модуль Єдиний соціальний внесок створений для формування звітності по єдиному соціальному внеску.

Для правильної роботи модуля в Системі повинні бути налаштовані нарахування фонду ЄСВ. Обов’язкове налаштування нарахувань роботодавцями 22% і нарахувань працюючим інвалідам 8,41%. При необхідності можливий розподіл нарахувань і від видів оплат (зарплати, відпускних, лікарняних, ЦПХ).

Налаштування

Створення відомості здійснюється за пунктом меню Реєстр / Створити (клавіша Insert). З'являється вікно налаштувань звітності Створення відомості єдиного соціального внеску:

При формуванні відомості по пункту Інше з'являється параметр Додавати відпускні за минулі періоди до доходу поточного місяця. Якщо цей параметр включений, то відпускні додаються за минулі періоди до доходу за поточний місяць.

Якщо ведеться централізований облік, то після поля Коментар з'являються поля:

  • По підприємству;
  • За всіма доступними структурними одиницями (окрема довідка для кожної структурної одиниці);
  • По вказаній структурній одиниці
  • Включати підлеглі структурні одиниці.

У пункті Параметри задається Період, Вихідний №, за який формується звіт, Дата формування; Код УПФУ.

У пункті Дохід вибираються всі види оплати доходів, оподатковувані єдиним соціальним внеском.

У пункті Лікарняні заповнюємо види оплати лікарняних окремо для кожної групи: За рахунок підприємства; За рахунок ФСС; Профзахворювання та нещасні випадки; Декретний лікарняний. По клавіші F4 обираються види оплат.

У пункті Відпустки на закладці Відпустка без збереження ЗП заповнюються види оплати відпусток без збереження (Відпустка без збереження і Лікарняний (довідка без оплати). Лікарняний (довідка без оплати) налаштований для можливості вибору виду оплати лікарняних без оплати, який відобразиться у графі Кількість днів відпустки без збереження табл. 6. На закладці Тип 10 - види оплат вносяться ті види оплати, які не належать до групи відпусток, але мають бути показані по типу 10.

У пункті Утримання розташовані всі види утримань ЄСВ, створені для обліку ЄСВ.

На даний момент згідно діючого законодавства утримання ЄСВ із доходів працівників не стягуються.

Але далі описується спосіб роботи пункту Утримання: у колонку Код кожного утримання необхідно помістити код категорії застрахованої особи відповідно до «Таблиці відповідності кодів категорії застрахованої особи та кодів бази нарахування і Розмірів ставок єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Всі види утримань, що використовуються, необхідно відзначити.

Після введення коду назва категорії застрахованої особи з'являється автоматично.

У пункті Фонди провести налаштування, аналогічне налаштуванню пункту Утримання.

Якщо на підприємстві є працівники, у яких спеціальний стаж враховується при призначенні пенсії, необхідно заповнити пункт Стаж. По клавіш Insert заповнюються дані про стаж: додатковий чи основний стаж; Вид стажу, Код підстави, Наказ про атестацію робочого місця - № наказу та Дата наказу. При необхідності вказується групування по видам оплат.

Всі види спеціального стажу вибираються з довідника, наприклад:

У пункті Працівники можна занести працівників, за якими необхідно створити звіт. Якщо список не заповнений, звіт формується за всіма працівниками.

Для вибору працівників зі списку використовується кнопка Вибір працівників (Ctrl + S) або комбінація клавіш Ctrl + S і клавішею Пробіл відзначаються в списку необхідні працівники.

У пункті Балансові рахунки в разі потреби (погашення заборгованості по 65 рахунку - Розрахунки за страхуванням) вибираються зі списку рахунків Головної книги рахунки Рахунок 65 «Розрахунками за страхуванням», Пеня, Штрафні санкції. По клавіші F3 обираються рахунки.

У пункті Військовозобов'язані дані вносяться на закладки:

  • Військовозобов’язані – по клавіші F3 вказуються категорії персоналу для військовозобов’язаних. Вибір звання можна обрати З вкладки Військовий облік або з ОР працівника;
  • Фонди (декрет) – по клавіші F4 обираються фонди ЄСВ з декретних лікарняних військовозобов’язаних;
  • Утримання (декрет) – по клавіші F4 обираються види утримання ЄСВ з декретних лікарняних військовозобов’язаних;
  • Призовники – по клавіші F3 вказуються категорії персоналу для призовників.

Пункт Військовозобов'язані використовується для військової прокуратури, міліції.

У пункті Внутрішні сумісники по клавіші Insert створюється запис і по клавіші F3 обираються Код і Найменування облікових складів для внутрішніх сумісників.

У пункті Інше за потреби проставляється відмітка Сезонний характер роботи (для стажу “Умови праці” буде заповнений ознака “Сезон”. Якщо в звіті потрібно вказати Прізвище І.Б. на іноземній мові, вибирається мова. Якщо вибрана мова, то необхідно, щоб поле Прізвище І.Б. цією мовою було заповнене в особовому рахунку працівника. Якщо мова не обрана, дані беруться з особового рахунку.

У разі потреби далі налаштовуються параметри:

  • Додавати відпускні за минулі періоди до доходу поточного місяця;
  • Відображати дату закінчення декретного лікарняного та відпустки по догляду від 3 до 6 років;
  • Виділити відпустку в тип нарахування 10 і розрахувати відповідний внесок;
  • Автоматичне заповнення Категорії громадян (інваліди, пенсіонери);
  • Автоматичне заповнення Категорії громадян (працівники з дітьми);
  • Виводити декретниць у таблицю 7;
  • Відображати перерахунки зарплати помісячно;
  • Виводити у таблицю 5 дату вступу і звільнення при переміщенні працівника;
  • Використовувати повне найменування посади;
  • Виділяти дані внутрішніх сумісників в таблицю 6;
  • Показувати Наказ, як Розпорядження. Якщо параметр увімкнено, то в таблиці 5 на закладці Працівники по пункту меню Вид / Вид реєстру, Таблиця 5. Трудові відносини застрахованих осіб враховуються дані з модуля Розпорядження, а не модуля Накази підсистеми Облік кадрів.

Не повний робочий час визначати:

  • По графіку роботи з включеним параметром Скорочений робочий тиждень;
  • По розділу Індивідуальне табелювання особових рахунків працівників;
  • По кількості ставок працівника 1.00 (з врахуванням внутрішнього сумісництва);
  • Бюджетне підприємство.

По заповненні всіх пунктів для формування звіту натискається кнопка ОК.

Всі налаштування зберігаються для подальшого використання.

При розрахунку відомості ЄСВ в таблицю 4 потрапляють працівники, які мають категорію персоналу, зазначену на закладці Військовозобов'язані / Категорії.

У таблицю 4 потрапляють всі фонди і утримання з методом розрахунку ЄСВ таких працівників, при цьому фонди з закладки Фонди (декрет) і утримання з закладки Утримання (декрет) потрапляють в Розділ 2 Таблиці 4, всі інші фонди і утримання потрапляють в розділ 1 Таблиці 4.

Всі розрахунки по таблиці 4 відображаються на закладці Підсумки - Таблиця 4 і на закладці Працівники - Вид реєстру 15 "Таблиця 4 Нарахування єдиного внеску на суми грошового забезпечення та допомогу в зв'язку з вагітністю та пологами".

При експорті звіту необхідно встановити позначку Виводити таблицю 4 на формі експорту.

Коротка характеристика видів реєстрів

Вибір види реєстру виконується по пункту меню Вид / Види реєстру або клавіші Alt + 0 на закладці Працівники.

При відкритті відомості по клавіші Enter на екрані з'являється Таблиця 1 (закладка Підсумки). Це загальний звіт щодо сум нарахувань єдиного соціального внеску. Дані в цей звіт збираються з розрахункових листів працівників. В Таблиця 4 (закладка Підсумки) містить інформацію про нарахування єдиного соціального внеску на допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.

На закладці Працівники відображається таблиця 6 - дані по працівниках. У таблиці 6 після звільнення дані по співробітнику відображаються по розрахунковому періоду (для відпускних і лікарняних - за обліковим).

Детальна інструкція щодо заповнення цієї таблиці описана в законодавстві. Відзначимо тільки основні моменти:

  • Всі розрахункові дані по працівниках поміщаються в цю таблицю (не створюється окрема таблиця за відпускними та лікарняними);
  • По одному працівникові можна сформувати кілька рядків в таблиці в разі відхилення категорій застрахованих осіб (окремо дані по зарплаті і лікарняним), відмінності періоду розрахунку (відпускні майбутніх періодів, відпускні поточного періоду додаються до доходу поточного місяця);
  • Поле Тип заповнюється тільки в разі, якщо в звіті показані розрахунки за кілька місяців (ЦПХ), якщо проведені донарахування або доутримання внесків за попередні періоди, без донарахувань сум за минулі періоди або якщо змінилася ставка;
  • Всі перерахунки за попередні періоди із зарплати (оклад, надбавки, індексація, премії та ін.) додаються до доходу поточного періоду;
  • Допускаються від’ємні суми.

Для перегляду інших видів реєстрів використовується пункт меню Вид / Види реєстрів:

Таблиця 5 - Трудові відносини застрахованих осіб - дані про прийнятих, звільнених, тих, які змінили прізвище протягом звітного періоду, а також на осіб, яких було переведено на іншу посаду (роботу) у того самого страхувальника (запис виконується в такому самому порядку, як і про прийняття на роботу); якщо особа вперше вступила на військову службу або закінчила її проходження (із виключенням зі списків особового складу військової частини (військового учбового закладу, установи тощо); якщо особі надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами (у т.ч. особам із числа військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу).

Найменування Посади вибирається з відповідних Довідників посад і професій і повинні відповідати запису в трудовій книжці і Класифікатору професій ДК 003:2010.

Записи про причини звільнення виводяться за посиланням на відповідну статтю, пункт закону, для цього в модулі Налаштування в довіднику Підстави звільнення повинне бути заповнене поле Класифікатор ПФУ.

Поле Військове звання заповнюється тільки для військових, для цього повинно бути заповнене поле Військове звання для ЄСВ пункту Військовий облік модуля Особовий рахунок працівника.

Якщо працівника прийнято та звільнено в одному і тому ж місяці, то в таблиці 5 на закладці Працівники, по пункту меню Вид / Вид реєстру / Таблиця 5. Трудові відносини застрахованих осіб відомості єдиного соціального внеску відображається одним рядком.

У таблиці 7 у разі, якщо постійний працівник і його внутрішній сумісник працюють за однаковим спеціальним стажем, цей працівник відображається одним рядком. При об’єднані рядків проводиться контроль на спецстаж та ІПН.

Реєстри 4 - 7 - арифметичний контроль даних звіту з розрахунковими листами.