Формування відомості розрахунку собівартості
Розрахунок собівартості проводиться по всьому підприємству за довільний проміжок часу (від одного дня до одного місяця), що задається користувачем. Розрахунок проводиться за номенклатурою (артикулом), ціноутворюючих атрибутах, об’єктах обліку (категорій номенклатури), а також партіях запасів. Результат розрахунку актуалізується (тобто записується в картотеках і в документах витрат) після завершення розрахунку.
Відомість розрахунку собівартості створюється по пункту меню Реєстр / Створити (по клавіші Ins чи за допомогою піктограми на панелі інструментів ).
У вікні Розрахунок собівартості зазначаються період розрахунку, вводиться дата закінчення періоду розрахунку.
Далі відкривається вікно Обліковий період (розрахунок собівартості), в якому заповнюються наступні поля:
- Коментар – вноситься довільний коментар, при необхідності;
- у полі Тип об’єкту обліку вибирається тип об’єкта обліку, що налаштовується в модулі Налаштування на вкладці Об’єкти обліку, для перегляду даних з розрахунку собівартості по об’єктах обліку;
- у полі Об’єкту обліку вибирається певний об’єкт обліку, для вказаного вище типу;
- Склад - по клавіші F3 або шляхом натискання на кнопку зі стрілкою () обирається місце зберігання;
- у табличній частині документа зазначаються дані для розрахунку собівартості. Встановивши курсор на вибраному рядку, по клавіші Enter стає доступний перегляд початкового залишку, документів руху і кінцевого залишку позиції, Склад, Контрагент у вікні Рух по картці ціни. Якщо по найменуванню залишок негативний, то щоб він виділився червоним кольором необхідно, щоб у формі було видно залишок на кінець періоду;
- у нижній частині документа по кожному рядку документа вказується Об’єкт обліку, Метод розрахунку собівартості, Атрибути, Власник, Партія.
Виконання розрахунку собівартості проводиться по пункту меню Документ / Провести розрахунок.
Після проведеного розрахунку собівартості необхідно провести переформування проводок по контированих і відправлених в Головний журнал документах.
Пункт меню Документ / Виправлення сум в документах руху (по СКЕ) дозволяє виправляти помилки округлення сум в документах руху по КСО з методом обліку «за собівартістю кожної одиниці». Рекомендується запускати один раз в кінці місяця підприємствам, які працюють тільки з методом оцінки за собівартістю кожної одиниці.
По пункту меню Документ / Оперативний розрахунок виконується розрахунок цін в період включення/відключення параметра Оперативний розрахунок цін вибуття запасів.
Пункт меню Документ / Розрахувати сумові і кількісні залишки призначений для перерахунку кількості по картках без зміни цін і сум в документах руху.
Закривається відомість за пунктом меню Документ / Закрити відомість.
Після проведеного розрахунку собівартості необхідно провести переформування проводок у відправлених в Головний журнал документах. Після закриття відомості розрахунку собівартості, введення і коригування даних за цей період забороняються. При виявленні помилок закрита відомість відкривається для проведення повторного розрахунку за пунктом меню Документ / Відкрити відомість.
Згідно з позицією меню Документ / Переформувати проводки (комбінація клавіш Ctrl + Е) проводки по документу переформуються згідно із заданими типовими операціями.
Для розрахунку собівартості запасів в базовій валюті в Картці підприємства вибирається Валюта базова. В підсистемі Облік запасів в модулі Керування доступом на вкладці Параметри встановлюється Робота з цінами в базовій валюті.
Виконується оперативний розрахунок цін списання для методу за собівартістю кожної одиниці (потрібен у разі, коли внутрішнє переміщення відбувається між об’єктами обліку за ціною з прейскуранта або проставленою користувачем, і в налаштуванні об’єкта обліку – приймальника стоїть налаштування При внутрішньому переміщенні з іншого ОО ціну прибуткового ордера прирівнювати ціною видаткового, а також для коректного відпрацювання переміщення між картками витрат при таксуванні документів).
У середині документу вікна Обліковий період (розрахунок собівартості), згідно з позицією меню Сервіс / Налаштування виконується налаштування наступних параметрів:
- Оперативний розрахунок цін вибуття запасів – при установці позначки відомість закривається, не перераховуючи її. Можливість роботи з декількома відкритими відомостями, зміна кінця періоду відомості (автоматично зміниться дата початку періоду наступної за списком відомості і перераховуються кінцеві і початкові залишки в цих відомостях);
- при необхідності, встановлюється відмітка Автоматичне переформування. Налаштування для переформування проводок є спільною для бухгалтерського і податкового обліку. У спливаючому вікні вказуються рахунки обліку ТМЦ, з яких проводиться списання запасів. При установці даної позначки при збереженні документа будуть автоматично переформуватися проводки по документу. Перерахунок проводок проводиться не по вказаних рахунках проводок, а по зазначених типових операціях;
- Протоколювання розрахунку – видає список карток ціни, за якими є негативні залишки;
- Не закривати відомості з помилками розрахунку – при установці позначки закрити відомість з помилками розрахунку не можна;
- Групи типових операцій - по клавіші Пробіл або шляхом поставлення відмітки за допомогою лівої клавіші миші вибирається група типових операцій для перерахунку і проведення документа. Операції діляться на такі основні групи: Управління запасами, Управління закупівлями, Управління збутом, Управління виробництвом, Облік грошових коштів. Відкриття всіх гілок операцій здійснюється по клавіші плюс «+ » на встановленій групі операцій. Встановлюються позначки для документів, за якими необхідно переформувати проводки.
Для коректної роботи оперативного розрахунку цін слід розділити звітний рік на періоди – помісячно чи поквартально (як проводиться створення та закриття відомостей собівартості на підприємстві). Відомість повинна бути в поточному періоді роботи. Якщо поточна дата 05/02/23, то відомість 01/02/23–28/02/23.
У розрахунку цін, за умови використання методу За собівартістю кожної одиниці, ціна витрат визначається ціною з історії цін картки, до якої вони (витрати) належать.
Згідно з позицією меню Звіт / Формування звіту або комбінація клавіш Alt + F9 виконується формування звітів.
У веб-версії документ розрахунку собівартості доступний для перегляду.