Відомості аналітичного обліку

Модуль призначений для формування довільних відомостей для аналізу даних аналітичного обліку синтетичних рахунків за довільний період.

Робота з модулем Відомості аналітичного обліку можлива через тонкий та веб-клієнт.

Мал. 1. Модуль Відомості аналітичного обліку через веб та тонкий клієнт
Модуль Відомості аналітичного обліку через веб та тонкий клієнт
Примітка: Реалізація модулю Відомості аналітичного обліку уweb версії Комплексу знаходиться у розробці.

Даний модуль представлений у вигляді табличного реєстру, що містить перелік налаштованих відомостей аналітичного обліку та дає змогу налаштувати такі відомості.

Далі розглянемо можливості роботи з модулем Відомості аналітичного обліку через тонкий клієнт.

У вікні модулю Відомості аналітичного обліку проводитися вибір або створення аналітичної відомості.

Створення відомості аналітичного обліку здійснюється по клавіші Ins (по пункту меню Реєстр / Створити або за допомогою іконки на панелі інструментів – ), у вікні Аналітична відомість зазначаються наступні дані:

  • у полі Найменування вказується довільна назва відомості;
  • у полі Картотека по клавіші F3 (або через натискання кнопки зі стрілкою (), що розміщена праворуч від поля для вводу даних Картотека) зі списку обирається налаштовані аналітичні картотеки;
  • відмітка в стовпці Розгорнутий означає відображення детальної інформації реквізитів аналітики. Створення аналітичних картотек проводиться в системі Загальні довідники в модулі Аналітичні картотеки. Можливо вказати реквізити аналітики без створення окремої картотеки;
  • у табличній частині вікна Аналітична відомість відображаються реквізити обраної картотеки в полі Картотека і по клавіші F4 у вікні Налаштування групування реквізитів аналітики налаштовується структура картки та порядок групування реквізитів. Додавання та видалення реквізитів здійснюється по пункту меню Реєстр / Створити (за допомогою іконки на панелі інструментів – ), Реєстр / Змінити (за допомогою іконки на панелі інструментів – ), Реєстр / Видалити (за допомогою іконки на панелі інструментів – ). У вікні Налаштування групування реквізитів аналітики для вибору реквізитів аналітичної відомості проводиться копіювання необхідних реквізитів зі стовпця Структура картки у стовпець Порядок групування по пункту меню Реєстр / Копіювати (по клавіші F5 або іконці на панелі інструментів – ). У стовпці Порядок групування встановлюється довільне групування аналітичних реквізитів (комбінація клавіш Ctrl+стрілка вгору/вниз). Для виключення довільного рівня групування відомості необхідно встановити на рівні курсор і по клавіші F8 рівень перенести з правого списку в лівий;
Мал. 2. Модуль Відомості аналітичного обліку. Налаштування аналітичної відомості
Модуль Відомості аналітичного обліку. Налаштування аналітичної відомості
  • перемикач Зібрати дані за всіма рахунками, до яких прив'язана картотека – дані збираються по всім рахункам, де використовуються обрана картотека;
  • перемикач Вибрати дані по конкретних рахунках вимагає вибору рахунку в полі Рахунки по клавіші F3 з плану рахунків;
  • при встановлені параметра Розгорнуті залишки по аналітиці залишки по рахунках у розрізі аналітики не згортаються;
  • параметр Запит додаткових параметрів дає можливість сформувати відомість за довільний період з вибором по одній аналітичній картці або по заданих реквізитах аналітики;
  • при встановлені параметра Вид ОСБ відомість видається у формі Оборотно-сальдової відомості (аналогічна формі оборотно-сальдового балансу). Зазначення інших параметрів відомості здійснюється так само, як і в стандартній відомості аналітичного обліку. При виборі параметра Вид ОСБ стають доступними пункти налаштування: Зібрати дані по всіх не аналітичних рахунках і Вибрати дані по конкретних не аналітичних рахунках з полем вибору списку рахунків (по клавіші F3) з довідника План рахунків. За замовчуванням встановлена ознака Вибрати дані по конкретних не аналітичних рахунках з порожнім полем списку. У цьому разі відомість формується тільки за аналітичними рахунками. Якщо цей список рахунків заповнений, то до даних за аналітичними рахунками в відомості додаються дані по обраним не аналітичним рахункам. Якщо встановлена ознака Зібрати дані по всіх не аналітичних рахунках, то у відомості крім даних по аналітичних рахунках будуть додані дані по всіх не аналітичних рахунках. У відомості реалізований тільки перегляд сальдо і оборотів по аналітичних рахунках. За потреби можна сформувати відомість з параметром Вид ОСБ без вказівки параметра конкретної аналітичної картотеки або вибору аналітичних реквізитів. Фактично така відомість з включеними параметрами Зібрати дані за всіма рахунками, до яких прив'язана картотека і Зібрати дані по всіх не аналітичних рахунках формує Оборотно-сальдовий баланс.

Формування відомості здійснюється по клавіші Enter і відкривається екранна форма аналітичної відомості облікового балансу, що представлена у вигляді колонок: Найменування аналітики/рахунку, Вх. Дебет, Вх. Кредит, Обор. Дебет, Обор. Кредит, Вих. Дебет, Вих. Кредит, а також рядків з інформацією про підсумкові суми вхідних і вихідних сальдо і оборотів за відомістю.

Мал. 3. Аналітична відомість. Основний вид
Аналітична відомість. Основний вид

Відомість представлена у виді сукупності аналітичних карток, задіяних у відомості аналітичної картотеки. Дані по залишках і оборотах збираються і деталізуються з синтетичних рахунків, до яких прив'язана аналітична картотека.

У заголовку вікна розрахунку відомості, в полі Відомість наявні можливості: змінити налаштування відомості та зберегти її копію, задати нові допоміжні параметри, вказати аналітичні рахунки. Розрахунок за новими параметрами здійснюється за допомогою пункту меню Реєстр / Оновити (за допомогою комбінації клавіш Ctrl+F2 або іконки на панелі інструментів – ).

У полі Період – обирається період формування відомості, відмічаючи необхідні місяці або роки. По пункту меню Вид / Спосіб задання дати обирається спосіб введення дати відомості Календар або Період.

Поле Фільтр-валюта проведення дозволяє встановити фільтрування даних відомості за валютою. Валюта обирається зі списку по клавіші F3 (або через натискання кнопки зі стрілкою (), що розміщена праворуч поля Фільтр-валюта проведення).

Поле Рахунки дозволяє відобразити дані з відомості за певними рахунками, що по клавіші F3 (або через натискання кнопки зі стрілкою (), що розміщена праворуч поля Рахунки) обираються зі списку, встановлюючи відмітку у вікні План рахунків.

За допомогою пункту меню Правка / Додаткові параметри відкривається вікно Відомість аналітичного обліку, в якому вказуються параметри формування екранної форми відомості (структура відомості):

  • період з дати і по дату;
  • задається значення реквізитів карток (Код і Найменування вказуються по клавіші F3 і вибираються з відповідних довідників).

Згідно з позицією меню Вид / Основний вид (Alt+1) і Вид / XML реєстр (Alt+2) здійснюється переключення виду перегляду відомості стандартного типу. У другому випадку в реєстрі стандартний вигляд реквізити аналітики на всіх рівнях і бухгалтерський рахунок розгортаються в одному записі реєстру разом із сальдо і оборотами по ній.

За позицією меню Вид / Деталізація кореспондентських рахунків або по комбінації клавіш Alt+3 структура відомості відображає номер рахунку, рівні коду аналітики та найменування.

Вибір і налаштування реєстру здійснюється по комбінації клавіш Alt+0 або по пункту меню Вид / Види реєстру (про роботу з реєстрами див. Реєстри).

Примітка: Якщо під користувачем Адміністратор встановити для конкретної відомості вид реєстру за замовчуванням (системний або користувацький), то для інших користувачів з роллю, відмінною від ролі адміністратора, у яких раніше не було встановлено свій реєстр для цієї відомості, за замовчуванням буде завантажуватися реєстр, вказаний адміністратором.

Доступно представлення реєстру у валюті обліку по пункту меню Вид / В валюті обліку.

Обороти для обраної аналітичної картки відображаються в цілому за синтетичними рахунками, з деталізацією по аналітичних рахунках за період. Перегляд детальних даних здійснюється по клавіші Enter. Так само, як в модулях Головна книга, Головний журнал і Оборотно-сальдовий баланс по кожній операції за допомогою клавіші Enter виводиться Інформація про операції.

Звіти для друку виводиться з комбінації клавіш Alt+F9 (по пункту меню Звіт / Формування звіту або за допомогою іконки на панелі інструментів – ).