План рахунків

Модуль План рахунків призначений для ведення в Комплексі планів рахунків. У даному модулі проводиться налаштування довільної кількості планів рахунків, які називаються в Комплексі бухгалтерськими книгами. Для створення і коригування або видалення бухгалтерської книги обирається пункт меню Реєстр/Налаштування бухгалтерської книги. У Комплексі повинно бути присутня хоча б одна бухгалтерська книга. Основний план рахунків – Бухгалтерська книга: Головна книга (для ведення бухгалтерського обліку). Додаткові плани рахунків створюються додаванням нової бухгалтерської книги і створенням структури плану рахунків.

У Комплексі передбачена можливість налаштовувати порядок проведення операцій до Головної книги. Для цього в модулі План рахунків по пункту меню Реєстр / Налаштування бухгалтерської книги потрібно відкрити вікно Бухгалтерські книги, в якому за пунктом меню Реєстр / Черговість бух. книги або комбінації клавіш Alt+F за допомогою кнопок вгору/вниз налаштувати необхідну черговість проведення операцій бухгалтерських книг.

Модуль План рахунків. Налаштування черговості проведення проводок до бухгалтерської книги

Створення нової бухгалтерської книги проводиться по пункту меню Реєстр / Налаштування бухгалтерської книги у вікні Бухгалтерські книги по пункту меню Реєстр/Створити або клавіші Ins. Для нової бухгалтерської книги заповнити Код, Найменування , встановити Пріоритет , зазначити за необхідності рахунки для курсових різниць та встановити Дату початкового балансу. З дати зазначеної при створені бухгалтерської книги в модулі Початковий баланс системи Бухгалтерський та податковий облік/Головна книга вносяться залишки по рахунках (при наявності). По замовчанню дата встановлюється рівною даті, що зазначена в модулі Картка підприємства.

План рахунків має ієрархічну структуру. Структура рахунків визначається довільним позиційним кодом, який вводять в полі Структура рахунку. Довжина номера субрахунку конкретного рівня визначається кількістю введених символів "X", рівні відокремлюються пробілами. Структура рахунку задається при створенні консолідованого рахунку.
Примітка: Маска “XX X XХХ” визначає наступну структуру рахунку: XX – синтетичний рахунок, X – субрахунок першого рівня, XХХ – субрахунок другого рівня (детальний). Максимальна довжина номера рахунку становить 50 знаків.

План рахунків містить записи наступних типів:

  • Розділ – верхній рівень плану рахунків;
  • Рахунок консолідуючий – середній рівень плану рахунків (синтетичний рівень);
  • Рахунок детальний – нижній рівень плану рахунків (аналітичний рівень);
  • Субрахунок консолідуючий – середній рівень плану рахунків (синтетичний рівень);
  • Субрахунок детальний – нижній рівень плану рахунків (аналітичний рівень).

Модуль План рахунків. Перелік рахунків бухгалтерської книги

Для кожного розділу плану рахунків визначається відношення до балансу (балансовий/позабалансовий) і довжина номеру синтетичних рахунків, що входять в цей розділ. Створення розділу проводиться по клавіші Ins і, у меню обирається пункт Розділ. У вікні Розділ заповнюються поля даних властивостей розділу:

  • Вводиться довільне найменування;
  • Вказується тип розділу (балансовий або позабалансовий);
  • Вказується довжина номера синтетичного рахунку.

Модуль План рахунків. Створення розділу. Вкладка Розділ

На вкладці Доступ задається дата раніше якої забороняється коригування проводок. Вказується Адміністратор рахунку та Дата закриття рахунку( за необхідності).

Модуль План рахунків. Створення розділу. Вкладка Доступ

Після створення розділу доступно створення рахунків консолідуючих та детальних по пункту меню Реєстр/Створити або клавішею Ins.

Модуль План рахунків. Створення рахунків

Консолідуючий рахунок (субрахунок) містить додаткову деталізацію по субрахунках і має такі властивості:

  • На консолідуючий рахунок (субрахунок) не можна робити проводки;

  • Сальдо консолідуючого рахунку (субрахунку) розраховується на підставі записів по всіх його підлеглих субрахунках.

Створення консолідуючого рахунку проводиться по клавіші Ins або через меню Реєстр/Створити/Рахунок. Вікно створення рахунку має вкладки: Рахунок, Припустимі кореспонденції, Доступ. Для всіх рахунків (субрахунків) заповнюються наступні властивості:

  • Вводиться шифр і довільне найменування рахунку.

  • Вказується тип рахунку (активний, пасивний або активно-пасивний):

  • Активний, якщо сальдо рахунку повинно бути тільки дебетовим;

  • Пасивний, якщо сальдо рахунку повинно бути тільки кредитовим.

  • Активно-пасивний, якщо сальдо рахунку може бути дебетовим та кредитовим.

  • Вказується Журнал операцій (по клавіші F3).

Встановлюється відмітка Сальдо не має, якщо сальдо рахунку на кінець звітного періоду має дорівнювати нулю, або відмітка Згортати сальдо, якщо є необхідність розраховувати згорнуте сальдо (тільки для активно-пасивних рахунків).

Для синтетичного рахунку (консолідуючий рахунок) визначається структура його субрахунків. Структура субрахунків визначається позиційним кодом, що вводиться в поле Структура рахунку. Довжина номера субрахунку конкретного рівня визначається кількістю введених символів “X”, рівні відокремлюються пробілами.

Вікно створення консолідуючого рахунку (субрахунку)

Детальний рахунок (субрахунок) – це рахунок, який не містить додаткових субрахунків. Вікно створення рахунку має вкладки: Рахунок, Припустимі кореспонденції, Аналітика, Доступ. Створюється детальний рахунок по клавіші Ins або пункт меню Реєстр/Створити/Рахунок детальний(Субрахунок детальний – для створення підлеглого рівня). Заповнюються властивості рахунку:

  • Вводиться шифр і довільне найменування рахунку.

  • Вказується Журнал операцій (по клавіші F3).

  • Вказується Тип рахунку (активний, пасивний або активно-пасивний).

  • Встановлюється відмітка Сальдо не має, якщо сальдо рахунку на кінець звітного періоду дорівнює 0.

  • Встановлюється відмітка Згортати сальдо, якщо є необхідність розраховувати згорнуте сальдо (тільки для активно-пасивних рахунків).

  • Встановлюється відмітка Мультивалютний, якщо операції за рахунком проводяться у валюті, відмінній від валюти обліку. Для мультивалютного рахунку обов'язково вказуються рахунки курсової різниці (додатня та від’ємна).

Відмітки Стаття балансу: монетарна і немонетарна активні тільки для мультивалютного рахунку незалежно від використання рахунку в обліку. За замовчуванням встановлюється Монетарна стаття. При виборі немонетарні статті стає активним поле Переоцінювати валютний залишок, яке заповнюються після зазначення одного з значень: по дебету/по кредиту/не переоцінювати. Обидва параметра вільно редагуються незалежно від використання рахунку.

Вікно створення детального рахунку (субрахунку)

Монетарні і немонетарні статті визначають розрахунок курсової різниці за допомогою функції переоцінки валютних рахунків на дату:

  • різниця розраховується по сальдо рахунку монетарної статті при зміні курсу валюти завжди;

  • курсові різниці для рахунків немонетарних статей можуть не розраховуватися, або нараховуються тільки по дебетових сальдо або тільки по кредитовому сальдо (для аналітичних рахунків за відповідним сальдо аналітичної картки).

Для детального рахунку визначається додаткова деталізація по аналітичним реквізитам. Для цього на вкладці Аналітика курсор встановлюється на поле Аналітична картотека і зі списку, що викликається по клавіші F3, вибирається попередньо створена аналітична картотека.

Вікно створення детального рахунку (субрахунку). Вкладка Аналітика

При необхідності в поле Журнал операцій обирається потрібний журнал із створених журналів операцій. Створення журналів операцій виконується в процесі вибору по клавіші Ins.

Перебуваючи курсором на консолідованому рахунку при натисканні комбінації клавіш Alt+A запускається спеціальна функція для автоматичного рознесення аналітики по всім детальним рахункам консолідуючого рахунку будь-якого рівня (з перевіркою на наявність проводок). Перед виконанням спец. функції видається інформативний протокол, – на яких рахунках буде змінена аналітика (номер старої і нової картотеки), а також, на яких рахунках зміна аналітичної картотеки неможлива і чому.

Спеціальна функція для автоматичного рознесення аналітики по всім детальним рахункам консолідуючого рахунку

Згідно з позицією меню Реєстр/Налаштування бухгалтерської книги відкривається вікно Бухгалтерські книги, в якому за пунктом меню Реєстр/Очистити книгу (або по комбінації клавіш Alt+F8) здійснюється видалення бухгалтерської книги (повністю всі розділи, рахунки і дод. кореспонденція), якщо жоден рахунок даної бухгалтерської книги не задіяний в проводках. Якщо проводки є – видається відповідне попередження і бухгалтерська книга не видаляється.

По пункту меню Реєстр/Перевірка структури рахунка (комбінація клавіш Ctrl+Т) виконується перевірка структури рахунка.

По пункту меню Реєстр/Перевірка структури плану рахунків (комбінація клавіш Alt+Т) виконується перевірка структури плану рахунків.