Фонди

У групі Фонди налаштовується список позабюджетних фондів, на які проводиться нарахування податків. Для кожного фонду налаштовуються дані для розрахунку суми.

При створенні фонду в верхній частині вікна вводиться Код,Найменування, вибирається Метод розрахунку:

  • Табличний – метод розрахунку призначений для налаштування нарахування до фонду, внесків зі страхування від нещасних випадків і професійних захворювань. – застарілий;
  • Програмний – при виборі програмного способу розрахунку весь алгоритм розрахунку, а також порядок формування базової суми для нарахування до фонду визначаються програмою застарілий;
  • Пенсійний фонд з соціальних допомог – застарілий;
  • Пенсійний фонд – застарілий;
  • Фонд соціального страхування – застарілий;
  • Фонд страхування на випадок безробіття – застарілий;
  • Фонд страхування від нещасний випадків – застарілий;
  • Єдиний соціальний внесок;
  • Суперфонд – фонд, що розраховується на основі інших фондів;
  • Особливі умови праці;
  • Єдиний соціальний внесок з лікарняних.

При виборі Табличного методу розрахунку налаштовуються пункти:

По пункту Властивості при установці параметра Розраховується для всіх працівників нарахування проводяться на заробітну плату всіх співробітників підприємства і в налаштуванні фонду з’являється додатковий пункт, в якому вказується дата початку та дата закінчення розрахунків для даного фонду.

Далі користувачем визначається параметр Розрахунок від суми вибором варіанта:

  • За розрахунковий період;
  • За обліковий період.

При установці параметра Розраховується за неповний майбутній місяць виконуються нарахування на наступний місяць.

Установка параметра Нараховувати фонд за розрахункові періоди до дати початку дії фонду дозволяє нарахувати фонд до дати початку дії фонду.

Установка параметра Застосовувати обмеження вихідної суми, що діяло до дати початку дії фонду, дозволяє застосувати обмеження вихідної суми, що діяла до дати початку дії фонду.

Установка параметра Не включати дані внутрішніх сумісників у розрахунок за основним особовим рахунком – фонди розраховуються по кожній картці співробітника окремо, а не в основному рахунку.

Вкладка Відсоток нарахування заповнюється відповідно до законодавства.

Пункт Вихідна сума містить параметр Нараховується на суму по видам оплат, в таблиці якого по клавіші Insert відкривається вікно Список видівоплат, в якому по клавіші F4 з’являється вікно, де вказується дата і вид оплати, з суми якої формуються фонди.

На вкладці Неоподатковувана сума визначається Облік неоподатковуваних сум доходів і відрахувань.

Параметр Матеріальна допомога включається в дохід визначається вибором варіанта, відповідно до законодавства:

  • Частково;
  • Повною сумою.

Параметр Благодійні внески зменшують дохід визначається вибором варіанта, відповідно до законодавства:

  • Частково;
  • Повною сумою.

По пункту Проводки вибором одного з варіантів визначається Спосіб завдання проводок:

  • Стандартний;
  • Табличний;
  • Програмний.

Найбільш простим при формуванні проводок є Стандартний спосіб. По клавіші Enter виконується перехід у вікно, де вказується дебетовий і кредитовий рахунок, суми і аналітика за рахунком при існуванні такої і за потреби коментар до проводки. Згідно з позицією меню Реєстр/Створити задаються проводки у вікні Налаштування проводки з Довідника. У полі Коментар вказується інформація користувачем. По клавіші Enter у разі переходу в поле Рахунок, в якому вказується номер рахунку з вікна План рахунків. По клавіші Enter у разі переходу в поле Рівень 1, в яке заносяться дані з вікна Елементи програми. Заповнення полів Рівень 2 та інших аналогічне. Формула задається автоматично (формування проводки виконується за формулою S = S_OPR ).

При формуванні проводок Табличним способом визначається дебетовий і кредитовий рахунок, коментар задається формулою, за якою розраховується сума проводки.

Проводки, задані Програмним способом, формуються програмою користувача з використанням функцій генерації проводок.

Також як і при формуванні проводок по нарахуванню зарплати, для дебетової частини проводки використовується параметр $ RLSCH. У разі використання цього параметра для фондів визначається джерело заповнення цього поля, для чого в підпункті Додатково вибирається один з варіантів параметра Поле «Рахунок дебету з розрахункового листа» (RLSCH) заповнюється рахунком із:

  • Запису Розрахункового листа – значення рахунку визначається із запису нарахування, для якого формується проводка фонду і збігається зі значенням змінної VO_SCH.
  • Проводки по запису Розрахункового листа – значення рахунків по нарахуванню в цьому разі береться з проводок, сформованих за записом нарахування. Таке налаштування встановлюється частіше, оскільки змінна VO_SCH в запису виду оплати в розрахунковому листі за замовчуванням заповнюється рахунком із вкладки Загальні відомості модуля Особові рахунки працівників або з документа, а в проводці з цього виду оплати можливий інший рахунок і вказано явно.

По пункту Додаткові параметри налаштовуються такі параметри:

Параметр Сума, нарахована в закритому періоді, не може бути перерахована визначає порядок перерахунку суми нарахування до фонду в закритому обліковому періоді.

Параметр Автоматичний розрахунок заборонений використовується для фондів, налаштованих табличним методом для виключення розрахунку суми фондів в певних місцях року.

Поле Перерозрахувати з – використовується для фонду, з методом розрахунку табличний. Здійснюється можливість перерахунку нарахувань по фонду із зазначеного періоду. Неможливо включити параметр при включеному параметрі Сума, нарахована в закритому періоді, не може бути перерахована.

За потреби заповнюється поле Коментар.

При виборі методу розрахунку Програмний налаштовуються п’ять пунктів.

Пункти Властивості; Проводки; Додатково; Додаткові параметри аналогічні способу Табличний.

По пункту Програма вводиться Програма розрахунку суми фонду. У таблиці по пункту меню Реєстр/Змінити з’являється вікно Редактор програм (див. Керівництво адміністратора).

Вибирається параметр Виконується:Для кожного запису розрахункового листа або Для розрахункового періоду.

При виборі методу розрахунку Пенсійний фонд з соціальних допомог налаштовуються шість пунктів.

Пункти Властивості, Відсоток нарахування, Вихідна сума, Проводки, Додатково, Додаткові параметри аналогічні способу Табличний.

По пункту Властивості може відзначатися додатковий параметр Розраховується за неповний майбутній місяць. А на вкладці Додаткові параметри може відзначатися додатковий параметр Після звільнення не розраховується і не перераховується.

При виборі способу розрахунку Пенсійний фонд налаштовуються шість пунктів.

Вкладки Властивості, Відсоток нарахування, Проводки Додатково, Додаткові параметри аналогічні способу Табличний. Однак на вкладці Властивості є додаткові параметри:

При установці параметра Розраховується для всіх працівників нарахування проводяться на зароблену плату всіх працівників підприємства і в налаштуванні фонду з’являється додатковий пункт, в якому вказується дата початку та дата закінчення розрахунків для даного фонду.

При установці параметра Розраховується за неповний майбутній місяць виконуються нарахування на наступний місяць.

Параметр Вихідна сума розраховується за розрахунково-обліковим періодом (відпустка, лікарняний – по розрахунковому періоду, решта – по обліковому).

Параметр Відпрацьований час визначається по розрахунковому періоду.

При зміні ставки в середині місяця і виконанні розрахунку оподатковуваного доходу пропорційно робочим дням кількість робочих днів визначається:

  • без урахування сторно якщо параметр Відпрацьований час визначається за розрахунковим періодом вимкнений;
  • з урахуванням сторно , якщо параметр Відпрацьований час визначається за розрахунковим періодом увімкнений.

Приклад.

У січні відпрацьовано 20 днів, у лютому ввели лікарняний за січень на 3 робочих дня. При перерахунку січня:

  • параметр вимкнений – робочих днів 20;
  • параметр увімкнений – робочих днів 17.

Параметр Ставка для сторно та донарахування визначається за обліковим періодом. Якщо параметр Ставка для сторно та донарахування визначається за обліковим періодом включений, то сторно буде виконуватися за ставкою, що діє в обліковому періоді сторнування.

Параметр Ставка для доходу нарахованого за майбутній період (відпустка) визначається по розрахунковому періоду.

При зміні ставки в середині місяця і виконанні перерахунку оподатковуваного доходу пропорційно робочим дням відпустка, нарахована у грудні за січень:

  • оподатковується за ставкою, що діяла в грудні, якщо параметр Ставка для доходу нарахованого за майбутній період (відпустка) визначається по розрахунковому періоду вимкнений;
  • у грудні оподатковується за ставкою, що діяла в грудні, в січні перераховується за ставками, діючими в січні, якщо параметр Ставка для доходу нарахованого за майбутній період (відпустка) визначається по розрахунковому періоду включений.

Параметр Ставка для нарахування за місяць (премія, індексація) визначається відповідно дням видів оплат, що входять в розрахунок нарахування.

При зміні ставки в середині місяця і виконанні розрахунку оподатковуваного доходу пропорційно робочим дням для видів оплати, які за своїм характером нараховані за результатами роботи за місяць або введені в розрахунковий лист довільною сумою або не містять інформацію про дні, за які сума нарахована, кількість робочих днів визначається:

  • за всіма видами оплати, якщо параметр Ставка для нарахування за місяць (премія, індексація) визначається відповідно дням видів оплат, що входять в розрахунок нарахування вимкнений;
  • тільки за тими видами оплати, на які нараховується нарахування, якщо параметр Ставка для нарахування за місяць (премія, індексація) визначається відповідно дням видів оплат, що входять в розрахунок нарахування увімкнений.

Приклад:

Визначення кількості днів для запису «індексація доходу»:

У січні відпрацьовано 15 днів, відпустка 5 днів:

  • параметр вимкнений – робочих днів 20 (відпустка+оклад);
  • параметр увімкнений – робочих днів 15 (тільки оклад).

Реалізовано для видів оплати з методами розрахунку. Методи розрахунку, для яких маска днів визначається по вхідних видах оплати:

  • Матеріальна допомога;
  • Індексація доходу;
  • Індексація держ. матдопомоги;
  • Компенсація податку оподаткована;
  • Індексація соціальних допомог;
  • Постійне нарахування.

Методи розрахунку, у яких немає вхідних видів оплати – маска днів визначається за системою оплати (оплата за окладом, оплата за тарифом):

  • Індексація доходу сумісника;
  • Компенсація невиплаченої зарплати;
  • Компенсація переробки;
  • Разове нарахування;
  • Дохід сумісника;
  • Призи;
  • Подарунки;
  • Харчування, проїзд;
  • Дивіденди.

Для методів розрахунку Фонд соціального страхування, Фонд страхування на випадок безробіття, Фонд страхування від нещасних випадків аналогічні способу Пенсійний фонд (на даний час згідно законодавства не використовуються).

Налаштування для методу розрахунку Єдиний соціальний внесок :

По пункту Властивості при установці параметра Розраховується для всіх працівників нарахування проводяться на заробітну плату всіх співробітників підприємства і в налаштуванні фонду з’являється додатковий пункт, в якому вказується дата початку та дата закінчення розрахунків для даного фонду.

При установці параметра Розраховується за неповний майбутній місяць виконуються нарахування на наступний місяць.

Установка параметра Не включати дані внутрішніх сумісників у розрахунок за основним особовим рахунком – фонди розраховуються по кожній картці співробітника окремо, а не в основному рахунку.

Додатково для методу розрахунку Єдиний соціальний внесок визначається параметр Черговість розрахунку – виконується в порядку: зарплата, ЦПХ, лікарняні. Також вказується Фонд, який буде нараховуватися На дохід після звільнення (обирається значення зі списку):

  • ЄСВ ЗП 22%;
  • ЄСВ ЗП інваліди 8,41 %;
  • ЄСВ з угоди ЦПХ 22%;
  • ЄСВ з лікарн підпр 33,2%;
  • ЄСВ з лікарн підпр 8,41%;
  • ЄСВ з лікарн ФСС 33,2 (22)%;
  • ЄСВ з лікарн ФСС 8,41%;
  • ЄСВ відп. 36,92 (22)%;
  • ЄСВ відп. 8,41 (22)%;
  • ЄСВ з лікарн по вагіт;
  • ЄСВ 8,41% з лікарн по вагіт.

З 2015 року в зв’язку зі зміною законодавства відзначаються параметри:

  • База нарахування не менша мінімальної зарплати, з 2015 року.
  • Неоплачуваний лікарняний скасовує підвищення бази нарахування до мінімальної зарплати;
  • Застосовувати коефіцієнт зниження ставки, з 2015 року.

Якщо необхідно використовувати пільги для інвалідів, в такому разі налаштовуються два окремих фонду:

  • у першому випадку відсоток нарахування в фонд відповідно законодавства,
  • у другому випадку відсоток нарахування до фонду з урахуванням пільги для інвалідів.
  • База нарахування не збільшується до мінімальної зарплати. Після включення параметра з’являється можливість вказати вид оплат фонду – Донараховувати на вказаний фонд, на який буде виконуватись донарахування, якщо він не вказаний, то донарахування виконується на перший діючий в розрахунковому періоді фонд єдиного соціального внеску. Ці параметри потрібно включати для фондів, при розрахунку яких потрібно розрахувати фонд ЄСВ без збільшення бази нарахувань до мінімальної зарплати, наприклад «Додаткова чорнобильська відпустка», так як Чорнобильський фонд не відшкодовує донарахування до мінімальної заробітної плати.

Розрахунок проводиться при заповненні поля Група інвалідності в особовому рахунку працівника.

Пункт Відсоток нарахування заповнюється відповідно до законодавства (на даний час відсоток нарахувань становить 22% для роботодавців і 8,41% для працюючих інвалідів).

Пункт Вихідна сума містить таблицю Нараховується на суму по видам оплат по клавіші F4 з’являється вікно Список видівоплат, де вказується дата і вид оплати і в якому по клавіші F4 з’являється вікно Нараховується на суму по видам оплат, де вибирається вид оплати, з суми якої формуються фонди.

В пункті ДФ/ЕКВ задається Спосіб розрахунку фонду за джерелами фінансування та економічним класифікатором витрат:

  • Послідовний.
  • Пропорційний.

По пункту Проводки вибором одного з варіантів визначається Спосіб завдання проводок:

  • Стандартний;
  • Табличний;
  • Програмний.

В підпункті Додатково вибирається один з варіантів параметра Поле «Рахунок дебету з розрахункового листа» (RLSCH) заповнюється рахунком із:

  • Запису Розрахункового листа – значення рахунку визначається із запису нарахування, для якого формується проводка фонду і збігається зі значенням змінної VO_SCH.
  • Проводки по запису Розрахункового листа – значення рахунків по нарахуванню в цьому разі береться з проводок, сформованих за записом нарахування. Таке налаштування встановлюється частіше, оскільки змінна VO_SCH в запису виду оплати в розрахунковому листі за замовчуванням заповнюється рахунком із вкладки Загальні відомості модуля Особові рахунки працівників або з документа, а в проводці з цього виду оплати можливий інший рахунок і вказано явно.

По пункту Додаткові параметри налаштовуються такі параметри:

  • Параметр Сума, нарахована в закритому періоді, не може бути перерахована визначає порядок перерахунку суми нарахування до фонду в закритому обліковому періоді.
  • Параметр Автоматичний розрахунок заборонений використовується для фондів, налаштованих табличним методом для виключення розрахунку суми фондів в певних місцях року.
  • Поле Перерозрахувати з – використовується для фонду, з методом розрахунку табличний. Здійснюється можливість перерахунку нарахувань по фонду із зазначеного періоду. Неможливо включити параметр при включеному параметрі Сума, нарахована в закритому періоді, не може бути перерахована.
  • За потреби заповнюється поле Коментар.

Метод Суперфонд використовується, якщо необхідно розрахувати фонд, що залежить від інших фондів. Налаштування фонду аналогічне налаштуванню Табличного методу розрахунку. Додатково налаштовується пункт Фонди. По клавіші F4 у вікні Вибір фондів відзначаються необхідні фонди.

Метод розрахунку Особливі умови праці:

У пункті Властивості при установці параметра Розраховується для всіх працівників нарахування проводяться на зарплату всіх працівників підприємства і в налаштуванні властивостей з’являється додатковий пункт, в якому вказується дата початку та дата закінчення розрахунків для даного фонду. За потреби встановлюється параметр Пільги інвалідам поширюються на всіх працівників.

Додатково обирається параметр Нараховується:

  • Без обмежень;
  • Для чоловіків 1952 народж. і старше і жінок 1956 року народження і старше;
  • Для чоловіків 1953 по 1966 рік нар. і жінок з 1957 по 1966 рік народження;
  • Для осіб 1967 років народження і молодше;
  • Для осіб 1966 років народження і старше.

За потреби встановлюється параметр Не включати дані внутрішніх сумісників у розрахунок за основним особовим рахунком.

У пункті Особливі умови праці встановлюються такі параметри:

  • Відомості особового рахунку для визначення робочого часу з особливими умовами праці:
    • Додатковий тариф;
    • Територіальні умови;
    • Особливі умови праці;
    • Право на пільгове пенсійне забезпечення;
    • Підстава для обчислення страхового стажу;
    • Суспільно-корисна діяльність;
    • Умови для дострокового призначення пенсії.
  • Коефіцієнт робочого часу з особливими умовами праці розраховується пропорційно Календарним або Робочим:
    • Дням;
    • Годинам.

У підпункті Особливі умови праці в кожній з таблиць по клавіші F4 відзначаються необхідні коди особливих умов праці/підкласів небезпеки.

У підпункті Право на пільгове пенсійне забезпечення в таблиці по клавіші F4 відзначаються необхідні коди особливих умов праці.

У підпункті Умови для дострокового призначення трудової пенсії в таблиці по клавіші F4 відзначаються необхідні коди особливих умов праці.

У пункті Час особливих умов в таблиці по клавіші F4 відзначаються необхідні коди видів оплати, час яких враховується в періодах роботи з особливими умовами праці.

У пункті Дохід і пільги в у верхній частині таблиці вказується види доходу, а в нижній частині таблиці – пільги інвалідам.

Пункти Ставки, Проводки аналогічні пунктам попередніх методів розрахунку.

У пункті Додаткові параметри крім параметрів, аналогічних параметрам попередніх методів розрахунку, відзначаються параметри Округляти суму (із зазначенням типу округлення) і параметр Перераховувати проводки.

У пункті Умова застосування (з’являється у разі встановлення параметра Розраховується для всіх працівників) у вікні Програма умови застосування по клавіші F4 у вікні Умова застосування доступно написання програми особливих умов оплати праці з фондів.

Для методу розрахунку Єдиний соціальний внесок з лікарняних налаштовуються шість пунктів. Налаштування фонду з методами розрахунку Єдиний соціальний внесок з лікарняних аналогічне налаштуванню методу розрахунку Єдиний соціальний внесок.

Якщо для методу розрахунку Єдиний соціальний внесок в пункті ДФ/ЕКВ встановлений спосіб розрахунку фонду Пропорційний, то донарахування до мінімальної зарплати фондів розподіляється пропорційно джерелам фінансування видів оплат, які входять до розрахунку.

Якщо для методів розрахунку фондів в пункті ДФ/ЕКВ встановлений спосіб розрахунку фонду Послідовний, в Налаштуванні зарплати на вкладці ДФ/ЕКВ групи створені в потрібній послідовності, на вкладці Таблиці / Максимальний оподаткований дохід –включити параметр Для фондів види оплат включаються в вихідну сумуПослідовно. При такому налаштуванні у разі перевищення максимального оподаткованого доходу в Розрахунковому листку працівника суми для фондів будуть додаватися в послідовності встановленої по групам ДФ. В разі донарахування фонду до мінімальної зарплати, донарахування також проводиться в заданій послідовності. По усіх фондах при розподілі вихідних сум по ДФ в першу чергу враховується послідовність ДФ, а потім черговість в налаштуванні фонду.

Якщо в налаштуванні фондів Єдиного соціального внеску в розділі джерел фінансування встановлено Пропорційний розрахунок, то донарахування до мінімальної зарплати фонд розподіляється пропорційна джерелам фінансування видів оплат, які входять до розрахунку.