Метод розрахунку Відрядна
Метод передбачає використання відрядної форм оплати праці.
Для його використання необхідно виконати ряд налаштувань:
- у модулі Налаштування обрати пункт ієрархічного списку – Параметри / Методи розрахунку, встановити відмітку – Для промислових підприємств;
- за потреби, можна налаштувати формування проводок по виплаті заробітної плати. Це виконується у модулі Налаштування, в пункті ієрархічного списку – Параметри / Виплати встановлюються значення Так для параметрів Формувати перерахування і Формувати проводки. Після цього при виплаті зарплати автоматично формуються проводки і виконуються перерахування на дату. Після активізації даних параметрів активується параметр Формувати проводки при виплаті авансу, міжрозрахунку, зарплати (у пункті Проводки), за допомогою якого формуються проводки на дату на даний вид оплати.
Параметр Формувати проводки може викликати конфлікт, якщо задано параметр Розраховувати проводки – По обліковому періоду (без перерахунку) – у цьому випадку не можна формувати проводки при виплаті зарплати.
Якщо необхідно врахувати зарплату за джерелами фінансування/економічним класифікатором витрат, необхідно в пункті ДФ і ЕКВ (модуля Налаштування) встановити відповідні позначки і створити групи для послідовного розрахунку сум податків і нарахувань до фондів. Після цього в даному виді оплат з’являться додаткові пункти Джерело фінансування, Економічний класифікатор витрат, в яких визначається спосіб їх завдання.
Створення нового виду оплати виконується в групі Види оплати / Система оплати по пункту меню Реєстр / Створити (по клавіші Ins або за допомогою іконки на панелі інструментів – ). У залежності від обраного методу розрахунку, номенклатура параметрів налаштування у вікні Створення виду оплати – змінюється. Для методу розрахунку Відрядна, в залежності від обраного значення поля Тарифна ставка визначається, номенклатура параметрів налаштування теж буде різною.
У вікні Створення виду оплати інформація представлена у вигляді комбінованого реєстру. У верхній частині вікна заповнюються поля:
- Код – вводиться алфавітно-цифровий код системи оплати;
- Найменування – вказується повне найменування системи оплати;
- Метод розрахунку – по пункту меню Правка / Викликати довідник (по клавіші F3 або шляхом натискання на кнопку зі стрілкою ()) вибирається метод розрахунку системи оплати (для відрядної форм оплати праці – Відрядна).
У лівій центральній частині вікна Створення виду оплати дані по виду оплати праці згруповані на вкладці Властивості, за розширених налаштувань (пункт меню Вид / Розширене налаштування) доступні додатково вкладки: Джерело фінансування, Вхідна сума, Середній заробіток, Економічний класифікатор витрат, Проводки, Додаткові параметри, Програма користувача, Інше.
На вкладці Властивості вікна Створення виду оплати вносяться такі дані:
- встановлюється перемикач значень для поля При зміні графіку в середині
місяця розрахунок виконується від планового часу:
- Кожного графіка – дозволяє при розрахунку кожної частини місяця (відповідно до і після зміни графіка роботи) розраховувати планову кількість часу по кожному з графіків в цілому за місяць. У цьому разі кожна частина місяця розраховується виходячи з планового часу відповідного графіка;
- Загального за місяць – розрахунок проводиться від сумарного планового часу двох графіків, кожен з яких формується за відповідну частину місяця;
- Тарифна ставка визначається – по пункту меню Правка / Викликати довідник (по клавіші F3 або шляхом натискання на кнопку зі стрілкою ()) вибирається один із варіантів:
- відмічаються параметри, за необхідності:
- Не відключає автоматичне табелювання – параметр використовується при поєднанні декількох систем оплати одночасно. При відміченому параметрі, у табелі обліку робочого часу поєднуватиметься дана система оплати з іншими системами оплати в рамках одного дня (за умови, що для цих систем оплати даний параметр також увімкнений). Години з додатковою системою оплати враховуються в плані, а години по основній системі оплати доповнюються до повного плану, на цей день формується табель. Якщо даний параметр невідмічений, табель відсутній, то додаткова система оплати враховується без основної;
- Не входить у фактично відпрацьований час – параметр використовується у випадку, коли не потрібно враховувати роботи, виконані за обраним видом виду оплати, у фонд фактично відпрацьованого часу;
- Не залежить від кількості ставок працівників – за обраного параметра, кількість ставок, визначена в особових рахунках співробітників, носить номінальний характер і не впливає на суму нарахованої зарплати;
- При сторнуванні не зменшувати суму – при відміченому параметрі розрахунок суми додаткового запису автоматично не проводиться, сума нарахованої системи оплати не змінюється. При коригуванні користувачем суми додаткового запису ця сума входить у підсумок нарахувань по заробітній платі, не змінюючи суму системи оплати. Якщо параметр не відмічено, тоді при додаванні в розрахункові листи записи, що зменшують суму нарахування по даній системі оплати (відпустка або лікарняний), сторнування відповідної частини системи оплати проводиться автоматично;
- Контролювати відповідність періоду акту виконаних робіт періоду договору ЦПХ – параметр обирається за необхідності. Якщо параметр включений,то відбувається контроль дати початку і кінця договору при створенні виду оплати з методом розрахунку Оплата за договором ЦПХ. Якщо параметр вимкнений, то дані, введені на вкладці Договір ЦПХ, не враховуються при створенні виду оплати з методом розрахунку Оплата за договором ЦПХ.
Якщо на підприємстві налаштований облік в рамках джерел фінансування та ЕКВ (див. розділ ДФ та ЕКВ), на вкладках Джерело фінансування та Економічний класифікатор витрат передбачені такі Способи визначення: Не визначено, Визначено явно, З Особового рахунку, Відповідно коду підрозділу, Відповідно коду замовлення, Визначається програмно, По таблиці коефіцієнтів розподілу сум.
На вкладці Проводки налаштовується Спосіб завданняпроводок, який призначений для налаштування проводки по кожному виду оплати. Спосіб завдання проводок може бути: Стандартний, Табличний або Програмний.
Найбільш простим при формуванні проводок є Стандартний спосіб. По пункту меню Реєстр / Створити (по клавіші Ins або за допомогою іконки на панелі інструментів – ) у вікні Налаштування проводки задаються параметри проводки:
- Дебет, Кредит – дебетовий і кредитовий рахунок;
- Сума – поле задається автоматично, розрахунок за формулою суми (S = S_OPR);
- Коментар до проводки, вказується за потреби;
- у табличній частині Аналітика:
- у полі Рахунок вказується номер рахунку з вікна План рахунків;
- у полі Рівень 1 вносяться дані з вікна Елементи програми;
- заповнення полів Рівень 2 та інших – аналогічне.
При формуванні проводок Табличним способом визначається дебетовий і кредитовий рахунок, коментар задається формулою, за якою розраховується сума проводки.
Проводки, задані Програмним способом,формуються програмою користувача з використанням функцій генерації проводок. При відміченому параметрі Не контролювати заповнення рахунку витрат для запису виду оплати (у програмі всі рахунки для кореспонденцій визначено явно), не вимагається обов’язкове заповнення поля Номер рахунку витрат для запису виду оплати. Значення рахунку береться відповідно з другої сторінки пункту Загальні відомості з поля Номер рахунку для певного співробітника з модуля Особові рахунки працівників або у полі Рахунок вікна Сторнування, яке з’являється за комбінацією клавіш Alt + S у вікні Розрахунковий лист для певного співробітника в модулі Особові рахунки працівниківпри закритому періоді.
При існуванні на рахунку аналітики (аналітичної картки) задаються аналітичні коди цього рахунку при формуванні проводки. Порядок складання проводки такий: опис аналітичного коду, потім – опис проводки. При формуванні проводки використовується стандартний або програмний спосіб, який задає аналітику цього рахунку. Відповідно до значення рахунків, вказаними в полях Дебет і Кредит, формуються проводки для передачі в підсистему Головна книга.
При формуванні проводок Стандартним і Табличним способами за видами оплати, що належать до нарахувань по зарплаті, для дебетової частини проводки використовується параметр $ RLSCH. У цьому разі значення рахунку береться із запису розрахункового листа. А саме: з модуля Особові рахунки працівників для певного співробітника. По клавіші Enterчи за допомогою подвійного натискання лівої клавіші миші на рядку із записом у вікні Реєстр особових рахунків з’являється вікно Особовий рахунок. На другій сторінці пункту Загальні відомості у полі Номер рахунку вказується номер рахунку.
На вкладці Додаткові параметри налаштовуються:
- поле Округляти суму – визначається порядок округлення нарахованої
суми по даному виду оплати. Винятки – види оплати з групи Виплати і
Виконавчі листи. На порядок округлення суми впливає налаштування
платіжної відомості і округлення суми поштового переказу при перерахуванні
грошових коштів поштою. Доступні варіанти:
- До копійок;
- До десятків копійок;
- До одного;
- До десяти;
- До ста;
- До тисячі;
- До десяти тисяч;
- До ста тисяч;
- До мільйона;
- До десяти мільйонів;
- До ста мільйонів;
- параметри:
- Запис, розрахований в закритому періоді, не може бути перераховано – процедура перерахунку враховується, наприклад, при внесенні змін наказом після закриття періоду. При цьому перераховується і змінюється сума нарахувань і утримань із заробітної плати за закритий період. Суми змін відображаються в поточному обліковому періоді. Процедура перерахунку зарплати проводиться в модулі Особові рахунки працівників, в реєстрі особових рахунків. Види оплати, у налаштуванні яких встановлюється позначка Запис, розрахований в закритому періоді, не може бути перераховано, у перерахунку участі не беруть;
- Автоматичний розрахунок заборонений – при установці даної позначки запис в розрахунковий лист співробітника створюється користувачем в розрахунковому листі співробітника або в документі підсистеми;
- Перераховувати записи, введені вручну і завантажені з Документів – налаштовуються записи, що беруть участь у перерахунку. Ручні записи – це записи, створені користувачем в розрахунковому листі або в документі підсистеми. При установці позначки дані записи беруть участь у перерахунку. Дія даної позначки поширюється на записи, в яких коригується довільне поле, крім поля Фактична сума;
- Перераховувати запис з відкоригованою фактичною сумою – при заповненні користувачем розрахункового листа сума запису не перераховується при зміні сум за видами оплати, взаємопов’язаних з даним записом. При установці позначки Перераховуються записи, введені вручну і завантажені з Документів, при зміні вихідних даних відбувається автоматичний перерахунок записів, введених або відкоригованих користувачем. Дія даної позначки поширюється на всі записи, в яких коригується поле, крім поля Фактична сума. Поєднання параметрів Перераховувати записи, введені вручну і завантажені з Документів і Перераховуються записи з відкоригованою фактичною сумою, перерахунок поширюється на записи, в яких коригується поле Фактична сума;
- Не входить в суму нарахованої зарплати працівника – для багатьох видів оплати вказується необхідність включення в загальну суму нарахованої зарплати працівника. Для виду оплати з методом розрахунку Матеріальна вигода він не входить в суму нарахованої зарплати працівника. Даний параметр встановлюється для нарахувань, які відображаються в розрахунковому листі, але не входять у суму Разом, а необхідні для цілей оподаткування (подарунки, путівки). При установці параметра Не входить в суму нарахованої зарплати працівника в налаштуванні і збереженні виду оплати в довіднику доступ до подальшого коригування цього параметра відсутній;
- При закритті періоду розв’язання розрахунку не зберігається – у розрахунковому листі співробітника для кожного рядка є роз’яснення, яке знаходиться в вікні Роз’яснення розрахунку модуля Особові рахунки працівників. Щоб не сповільнювати роботу Комплексу великим обсягом архівних даних, для деяких видів оплати доцільно встановлювати дану позначку;
- Не перераховувати імпортовані записи – параметр передбачає, що імпортовані записи нарахувань та утримань заробітної плати із зовнішніх прикладних програм забороняє зміну імпортованих записів при перерахунках;
- Після звільнення автоматично не розраховується і не перераховується.
На вкладці Програма користувача налаштовуються види оплати за алгоритмами розрахунку.
Для налаштування встановлюється параметр Виконувати програму користувача. Призначений для користувача алгоритм розрахунку має пріоритет над Стандартним методом, але спочатку виконується розрахунок по системному методу, а після цього запускається програма користувача, що дозволяє використовувати при написанні цієї програми деякі системні змінні, які вже були розраховані і заповнені на попередньому етапі. Зміни здійснюються по пункту меню Реєстр / Змінити (клавіша F4 чи за допомогою іконки на панелі інструментів – ) у вікні Редактор програм. Опис роботи в редакторі програм див. розділ Керівництво програміста.
Програма користувача залежно від обраного параметра налаштування може змінювати Лише фактичну суму (у програмі користувача задається формула для розрахунку суми по виду оплати, інші реквізити задаються Стандартним способом), або Всі реквізити запису виду оплати. Поле Коментар заповнюється користувачем.
На вкладці Інше зазначаються Повне найменування виду оплати та Коментар до виду оплати. В коментарі бажано зазначати основні особливості даного виду оплати.